Autor: PAP
Wyświetleń: 973
Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu
Udostępnij

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Msza odbyła się w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Na Skałce, do której bracia Zielińscy uczęszczali od dziecka.

Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś, pochodzący z Krakowa. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział w mszy artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Ryś podziękował także artystom za to, że dają świadectwo wiary. „Nie jest chyba dzisiaj powszechne, popularne, by artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu, o Faustynie (…)” – mówił hierarcha.

We wspomnieniach syna artysty, Bogumiła, ojciec pozostał człowiekiem bardzo skromnym, nie zabiegającym o zaszczyty, bardzo ufnym i otwartym. „Był czasem dużym chłopcem, czasem nader naiwnym, ale chyba przez to miał w sobie bardzo dużo radości i miłości i do całego świata, nigdy nie narzekał” – powiedział syn i dodał: „Dwie rzeczy, które powodowały, że tato zawsze miał uśmiech w duszy, to słońce i wnuki. Ukochał – żonę Halinkę i muzykę”.

Uroczystości pożegnalnej w bazylice towarzyszyło wykonanie utworów Skaldów. Po południu artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

Jacek Zieliński urodził się 6 września 1946 r. Członek zespołu Skaldowie, założonego w Krakowie, kompozytor, trębacz, skrzypek prywatnie młodszy brat Andrzeja Zielińskiego – kompozytora większości utworów Skaldów. Muzyk był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne, m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Złotym Krzyżem Zasługi. Grupa Skaldowie powstała w 1965 r. w Krakowie. Jej założycielami byli: Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy "Kuba" Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock'n'rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop.

Udostępnij