Autor: Archidiecezja Łódzka
Bp Marczak podczas liturgii stacyjnej o przykazaniu miłości

O przykazaniu miłości mówił Ksiądz Biskup Marek Marczak podczas Mszy Św. sprawowanej w kolejnym kościele stacyjnym Łodzi. W czwarty piątek Wielkiego Postu kościołem stacyjnym była parafia Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie.

W swojej homilii Ksiądz Biskup podkreślił na początku, że w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych gromadzimy się przede wszystkim po to, aby słuchać Słowa Bożego. „Pan Jezus dziś w Ewangelii mówi nam o Bożych przykazaniach. Słyszymy o tym, że najważniejsze są dwa przykazania: przykazanie miłości Boga i przykazanie miłości bliźniego”- mówił duchowny.

„Czy można mówić, że któreś przykazanie jest ważniejsze od innego? Pan Jezus mówi nam dziś, że w przykazaniach najważniejsza jest miłość do Boga i do bliźniego. Przy takiej nauce też pewnie często zastanawiamy się: przecież Panu Bogu zależy na tym, abyśmy przestrzegali przykazań, aby być w zgodzie z Bożym prawem. Jezus jednak podkreśla dziś, że w Bożych prawach chodzi o miłość. Te przykazania i normy, które mamy przestrzegać opierają się na miłości”- podkreślał Biskup Marek.

Na zakończenie swoich rozważań Ksiądz Biskup mówił, że zdarza się, że wypełniamy prawa i Boże nakazy, ale zapominamy o drugim człowieku. „Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że bez miłości do Boga i bliźniego, wszystkie przykazania, przepisy, ofiary, które składamy i nasze praktyki religijne niewiele będą znaczyć jeśli braknie miłości do Boga i drugiego człowieka”- powiedział Ksiądz Biskup.