Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 965
Bp Marczak podczas liturgii stacyjnej: byśmy w osobach skrzywdzonych przemocą seksualną dostrzegli samego Jezusa!
Udostępnij

- Dziś Kościół wzywa nas, abyśmy w osobach skrzywdzonych przemocą seksualną dostrzegli samego Jezusa. Jeśli będziemy obojętni i bezczynni, to na sądzie możemy usłyszeć z ust Jezusa: „bo byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie”. – mówił bp Marek Marczak.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu wierni Archidiecezji Łódzkiej spotkali się na wspólnej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem księdza biskupa Marka Marczaka. To trzecia świątynia, która znajduje się na pielgrzymkowym szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. W tym roku w Archidiecezji Łódzkiej Kościoły Stacyjne nawiedzane są już po raz 12.

W homilii ksiądz biskup pochylając się nad Słowem Bożym zwrócił uwagę słuchaczy na to, że - Bóg cierpi z cierpiącymi. Każe to powiedzieć prorokowi, aby ludzkim głosem wykrzyczeć nie tylko swój ból i gniew, ale także swoją solidarność ze wszystkimi skrzywdzonymi. Usłyszmy dziś, że Bóg kocha zranionych, stoi po ich stronie. Bóg nie milczy widząc przemoc. Bóg nakazuje ją zatrzymać.- podkreślił hierarcha.

- Słowo Boże prowadzi nas dziś do Jezusa poprzez Psalm 51. którego fragment dziś słuchamy i śpiewamy. Psalm 51 to modlitwa króla Dawida po tym, jak dopuścił się grzechu przeciwko VI przykazaniu. Król Dawid skruszonym sercem modli się: „Uznaję bowiem nieprawość moją i grzech jest mój jest zawsze przede mną”. Dawid, po czasie pychy i popełnionego grzechu, został dotknięty słowem Boga i zrozumiał jak bardzo zranił Jego serce, kiedy skrzywdził Batszebę i jej męża Uriasza (opisuje to Księga Samuela: 2 Sm 11, 1-27). Dawid zmusił do nieczystej relacji z sobą żonę swego bliźniego, jednego ze swoich wiernych sług i żołnierzy. Psalm skruszonego Dawida jest nadzieją dla skrzywdzonych, że sprawcy ich ran mogą być dotknięci słowem Boga tak, że uznają swoją winę. To słowo pocieszenia dla tych, którzy zostali skrzywdzeni. – zaznaczył kaznodzieja.

Kończąc biskup Marek powiedział - dziś Kościół wzywa nas, abyśmy poprzez naszą modlitwę i post okazali duchową solidarność skrzywdzonym. W ten sposób, towarzysząc im na drodze zdrowienia, możemy mieć nadzieję, że Chrystus powie także do nas: „bo byłem nagi, a przyodzialiście mnie”. – zakończył.

Po Mszy Św. wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele, którą poprowadził ks. dr Tomasz Liszewski - duszpasterz Ofiar Wykorzystania Seksualnego i Ich Rodzin. W czasie nabożeństwa krzyż od stacji do stacji niósł bp Marek Marczak.

 Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że w Polsce jest on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Udostępnij
Galeria zdjęć