Abp Ziółek podczas liturgii stacyjnej: bądźmy siewcami przebaczenia!

- Bądźmy siewcami przebaczenia, jeśli nie na miarę Chrystusa, to na miarę nas słabych i niedoskonałych ludzi. Religia chrześcijańska jest religią miłości i przebaczenia. Odwagi! Nie lękajmy się. Przemieniajmy siebie, drugiego człowieka i świat cały miłością, przebaczeniem i budowaniem zgody i pokoju.– mówił abp Władysław Ziółek.

W II sobotę Wielkiego Postu – w 20. rocznicę powołania do istnienia Metropolii Łódzkiej - Łodzianie pielgrzymowali do kolejnego Kościoła Stacyjnego, którym był kościół pw. Trójcy Przenajświętszej na łódzkim osiedlu Dąbrowa. Liturgii stacyjnej przewodniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek – pierwszy metropolita łódzki.

W swoich rozważaniach do Słowa Bożego duchowny zwrócił uwagę na to, że  - Chrystus zachęca nas w dzisiejszej Ewangelii, byśmy od Niego nauczyli się miłości prawdziwej. Ma to być miłość bezinteresowna, ofiarna i twórcza. Taka, jakiej On dał nam przykład. Chrystus pragnie, abyśmy się miłowali, tak jak On nas umiłował. A jak On nas umiłował? Możemy to zauważyć patrząc na Jego ramiona rozpięte na drzewie krzyża. Umiłował nas i wydał za nas samego siebie. Do końca nas umiłował. Taka była miłość Chrystusa i taka powinna być miłość nasza. Tylko taka miłość daje nam prawo nazywać się Dziećmi Bożymi. Od takiej formy miłości nic i nikt nas zdyspensować nie może. Nie ma takich racji, które by usprawiedliwiły. – zauważył kaznodzieja.

- Miejmy zatem serce skore do przebaczenia choćby z tego względu, że sami tak często przebaczenia potrzebujemy. Myślmy o tym, że nie ma takiej krzywdy, której nie można przebaczyć. Umieć przebaczać, to umieć zwyciężać, a zwyciężać, to siać wokoło siebie radość wolność i pokój. – zaznaczył duchowny.

Kończąc homilię emerytowany metropolita łódzki powiedział – Gdy stoimy w tej chwili przed ołtarzem na którym sprawuje się Najświętsza Ofiara Mszy Świętej pomyślmy o tym, że jest to Ofiara miłości Chrystusa. Chrystus ją złożył za przyjaciół i nieprzyjaciół. Prośmy zatem Jezusa Chrystusa, aby nas nauczył kochać każdego człowieka prawdziwą i autentyczną miłością. – zakończył hierarcha.

Liturgię zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia za odmówienie której – w Kościołach Stacyjnych – można uzyskać łaskę odpustu zupełnego.

W przyszłym tygodniu na szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi znajdą się:

• 26.02.2024 – poniedziałek – par. pw. św. Anny
  • 27.02.2024 – wtorek – par. pw. św. Apostołów Piotra i Pawła