Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 776
Liturgia w Kościele - jesienna sesja duszpasterska duchownych Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

W dniach 27 – 30 listopada br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbywała się jesienna sesja duszpasterska, która zgromadziła kapłanów – diecezjalnych i zakonnych oraz diakonów stałych posługujących na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Tematem tegorocznej jesiennej sesji duszpasterskiej była liturgia celebrowana w Kościele - która nie jest własnością duchownego, chcącego na różny sposób ją udoskonalać, ale jest skarbem Kościoła, którego należy z pieczołowitością strzec - mówi do łódzkich duchownych kard. Arthur Roche, prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kardynał Arthur Roche przyjechał do Łodzi na zaproszenie metropolity łódzkiego, by spotkać się z duchownymi i uwrażliwić ich na celebrację liturgii, która jest codzienną „czynnością” każdego kapłana i diakona.

Kardynał Roche jest angielskim duchownym, który w latach 2001–2002 był biskupem pomocniczym Westminsteru, następnie w latach 2002–2004 biskupem koadiutorem Leeds, a w latach 2004 – 2012 biskupem diecezjalnym Leeds. Przez 9 lat był sekretarzem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, arcybiskup ad personam od 2021, a od 2021 roku prefekt Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (do 2022 Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów). Od 2022 roku jest kardynałem diakonem, a od 2023 roku członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.

Duchowni w ciągu dwóch, dwudniowych sesji mogli wysłuchać wykładów na temat liturgii oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami z zakresu prawa liturgicznego, a także zadać pytania dotyczące celebracji liturgicznych.

Sesje duszpasterskie odbywają się dwa razy w roku – jesienią i wiosną – i są spotkaniem formacyjnym i pastoralnym skierowanym do kapłanów diecezjalnych i zakonnych posługujących na terenie archidiecezji łódzkiej. Już po raz trzeci sesja duszpasterska - odbywająca się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi obejmowała dwa cykle dwudniowych spotkań – 27-28 listopada oraz 29-30 listopada.

Udostępnij