Autor: ks. Wiesław Kamiński
Wyświetleń: 1071
Informacja o pierwszym posiedzeniu Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej  powołanej na kadencję 2023 - 2028
Udostępnij

W dniu 17 listopada 2023 r. w gmachu Kurii Archidiecezji Łódzkiej odbyło się spotkanie nowo powołanej Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej. Spotkaniu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś metropolita łódzki. Towarzyszyli biskupi pomocniczy Ireneusz Pękalski i Marek Marczak.

Kardynał Grzegorz po modlitwie rozpoczynając spotkanie przedstawił sposób powołania oraz zadania Rady Duszpasterskiej A Ł. Radę stanowi 55 członków, spośród których z wyboru jest 41 członków, z urzędu 10 członków, z nominacji Arcybiskupa Łódzkiego jest 7 członków. Ks. Kardynał znaczył, że zmysł wiary wszystkich wiernych może się wyrażać w takiej strukturze jak właśnie Rada Duszpasterska, która służy wyrażaniu głosu wszystkich ochrzczonych. Rada ma charakter doradczy wobec Arcybiskupa Łódzkiego, który bierze pełną odpowiedzialność za kształt duszpasterstwa w archidiecezji.

Na prośbę kard. Grzegorza wszyscy członkowie Rady przedstawili się podając, który dekanat lub jaką funkcję pełnią i czym zawodowo się zajmują.

Sekretarz Rady Duszpasterskiej odczytał zebranym Statut Duszpasterskiej Rady Archidiecezji Łódzkiej na podstawie Statutów III Synodu A Ł.

W wolnych głosach kilku członków Rady Duszpasterskiej zabrało głos w aktualnych sprawach archidiecezji dotyczących min. Synodu Powszechnego Kościoła, IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej i „Synodów” Parafialnych. Ks. Kardynał wyjaśnił nurtujące niepewności i podsumował spotkanie.

Na zakończenie obecni biskupi udzielili wszystkim zebranym błogosławieństwa.

Sekretarz Rady Duszpasterskiej AŁ
Ks. Wiesław Kamiński

Udostępnij