Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 546
Konferencja naukowa - Wielcy polscy Kronikarze - Jan Długosz i Maciej Stryjkowski
Udostępnij

W ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi trwa konferencja naukowa zatytułowana Konferencja naukowa - Wielcy polscy Kronikarze - Jan Długosz i Maciej Stryjkowski. Organizatorem konferencji jest Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Odział w Łodzi.

- Zastawiałem się dlaczego Długosz pisał roczniki, i dlaczego 25 lat spędził na tej pracy, i w zasadzie przy ich pisaniu marł. – mówił w homilii podczas Mszy świętej na rozpoczęcie konferencji kard. Grzegorz Ryś. - To jest przepiękne, że historia jest ważniejsza niż filozofia. Filozofia mówi o rozmaitych ważnych postawach, ale historia pokazuje, kiedy są zrealizowane w ludziach. Podobnie jak autor Księgi Mądrości, tak i Jan Długosz był przekonany, że bez refleksji historycznej naród nie ma swojej tożsamości. Kiedy Długosz chce wyznać dlaczego podjął się takiego trudu, to mówi, że to, co go napędzało, to jest ta z Miłość, która przerasta wszystkie inne – Miłość Ojczyzny!  To jest Słowo natchnione, które potwierdza sensowość naszej pracy i pamięci historycznej, naszego takiego zaangażowania. – zaznaczył hierarcha.

Duchowny odwołując się do ewangelicznej przypowieści powiedział – jesteśmy jak ta wdowa. W świecie, który jest brutalny. My jesteśmy bezsilni. Pan Bóg nie dał nam w ręce żadnych mocnych środków, a zło które jest dookoła nas jest silne. Ta wdowa jest udręczona na dwa sposoby. Ma jakiegoś przeciwnika, który ją gnębi, a ona sama nie ma nikogo, kto by ją bronił. Oprócz tego jest jeszcze sędzia, który powinien stanąć w jej obronie, ale dla jakiegoś powodu tego nie robi. Ona ma nie tylko doświadczenia ze złem, bo ktoś ją niszczy, ale ma doświadczenie świata, w którym nie ma nikogo, kto by zadbał o sprawiedliwość. Nawet ci, którzy to powinni robić z urzędu trzymają się z dala od tego, co jest im nakazane. Jezus mówi – tacy są moi uczniowie, którzy w świecie doświadczają zła i nie tylko dlatego, że cierpią, ale również dlatego, że w tym świecie nie znajdują obrony nawet od tych, którzy za ten świat odpowiadają. – zauważył duchowny.

Kończąc homilię kardynał zaapelował - To Słowo nas dziś zaprasza do dwu Miłości, byśmy się zakochali w historii i w nieustannej modlitwie. Tak więc przeszłość i przyszłość wszystko się schodzi w człowieku, który czeka na Pana. Wszystkim życzę tej podwójnej Miłości ogarniającej naszą przeszłość i przyszłość. – zakończył.

Podczas liturgii – dzięki uprzejmości proboszcza z parafii w Kłobucku – używany był kielich mszalny, który jest sygnowany herbem Wieniawa, i który należał do Jana Długosza – kanonika krakowskiego – który przez 14 lat był proboszczem w parafii w Kłobucku.

Uczestnicy dzisiejszej konferencji wysłuchają prelekcji zaplanowanych w dwu sesjach. Pierwsza z nich – poświęcona Janowi Długoszowi zawiera cztery wykłady: ks. prof. Sławomira Zabraniaka UR: Z Brzeżnicy do Krakowa. Casus Jana Długosza 1415-1480, ks. prof. Janusza Królikowskego: Jakie cele wyznaczają znajomości dziejów Jana Długosza, Macieja Stryjkowskiego i Macieja Miechowity?, dr hab. Barbary Kowalskiej UJD: Annales Jana Długosza skarbnicą tematów badawczych, oraz prof. Wojciecha Drelicharza UJ: Polska i Polacy w dziełach Jana Długosza oraz jego świadomość historyczna i narodowa.

Sesja popołudniowa poświęcona została Maciejowi Strykowskiemu, o którym w swoich wykładach opowiedzą: prof. Maria Wichowa UŁ: Maciej Stryjkowski wybitny historyk polskiego renesansu, dr Tomasz Stolarczyk UŁ: Jagiellonowie w „Kronice polskiej litewskiej żmudzkiej i wszystkiej Rusi” Macieja Stryjkowskiego oraz ks. dr Roman Piwowarczyk SWEIZ: Źródła i historyczne ramy historii Polski w kronice Macieja Stryjkowskiego.

Udostępnij
Galeria zdjęć