- My się dlatego zmieniamy, nawracamy, że jesteśmy pewni, że jak przychodzimy do Jezusa, to spotykamy się z miłością, która jest uprzednia, wcześniejsza niż wszystkie nasze decyzje życiowe, wybory - mówił kard. Ryś w 50-lecie powstania szkoły.
We wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, odbyła się Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w intencji uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj z okazji 50-lecia istnienia, która znajduje się na terenie parafii św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim. Na wspólną modlitwę przybyły dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta.
W homilii łódzki duchowny powiedział o trzech zasadach wychowawczych, którymi kieruje się Pan Bóg wobec każdego człowieka - dziecka, młodego, dorosłego. - Do dzieci Bóg mówi: „dostępujecie odpuszczenia grzechów”. To mnie zafascynowało, jakie grzechy Pan Bóg odpuszcza dzieciom? Patrzę na was i myślę, że nie miałyście tyle szans zgrzeszyć w życiu, co ja czy wasi rodzice. Grzechy można i trzeba wybaczać dorosłym, jakie grzechy wybaczać dzieciom? Jedyna sensowna odpowiedź, jaka mi przyszła do głowy to taka, że Pan Bóg odpuszcza grzechy dzieciom, które one dopiero popełnią, przyszłe grzechy. To jest wychowawcze? Macie takie zasady w szkole? To jest bardzo wychowawcze, bo to jest dowód na miłość, która jest bezinteresowna i bezwarunkowa. Pan Bóg mówi każdemu od maleńkości, od momentu, kiedy jesteś dzieckiem: „cokolwiek zrobisz, ja cię kocham, cokolwiek zrobisz, ja jestem po twojej stronie, zanim się nawrócisz, ja jestem z tobą, zawsze będę przy tobie, nie ma takiego momentu, w którym cię porzucę” - wyjaśnił homileta. Odwołując się do patrona szkoły, metropolita łódzki powiedział, że właśnie taki był Janusz Korczak, który nie szukał siebie w pedagogicznej pracy, swojego spełnienia, ale zabiegał o nie dla dzieci, które prowadził. Dzisiejsze słowo Boże zaprasza do pedagogiki, która nie jest oczywista. - My się dlatego zmieniamy, nawracamy, że jesteśmy pewni, że jak przychodzimy do Jezusa, to spotykamy się z Miłością, która jest uprzednia, wcześniejsza niż wszystkie nasze decyzje życiowe, wybory - podkreślił kard. Ryś.
Następnie duszpasterz powiedział o mocy, którą daje prawda. - To jest funkcja każdej szkoły, w jaki sposób uczyć prawdy, żeby młody człowiek chciał tę prawdę w sobie zachować, ale żeby miał też doświadczenie siły, jaka jest w prawdzie, mocy, a nie tylko, żeby poszerzyło głowę i wiedzę - wyjaśnił łódzki pasterz.
Odnosząc się do Ewangelii, metropolita łódzki powiedział o trzeciej zasadzie pedagogicznej. - To dedykuję rodzicom: Jezus wzrastał w domu! Jezus miał doświadczenie wzrostu w posłuszeństwie. Jego pobyt w domu, w Nazarecie jest opisany wyrażeniem „był im poddany”, to znaczy po prostu, że On słuchał, słuchał swojej Matki i Ojca, i w tym posłuszeństwie miał doświadczenie, że wzrasta - zwrócił się do rodziców kard. Ryś.
Na zakończenie metropolita łódzki życzył wszystkim posłuszeństwa, poprzez które przejawia się doświadczenie wzrostu.
Pierwsza jednoklasowa szkoła podstawowa w Rudzie Bugaj powstała w 1945 roku, a w 1973 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny z wieloma klasami. W 2002 roku otwarto oddziały integracyjne.