Autor: ks. Jarosław Magierski
Papageno Team w światowy Dzień Schizofrenii

Jako Papageno Team, w Światowym Dniu Schizofrenii, który przypada co roku 24 maja, chcemy zwrócić uwagę na wszystkich, którzy cierpią z powodu jednego z najcięższych schorzeń psychicznych na świecie. Schizofrenia jest chorobą mózgu, na którą cierpi około 1 proc. populacji, co w naszym społeczeństwie przekłada się na ok. 400 tys. osób. Schorzenie to ujawnia się najczęściej u osób młodych, między 18. a 35. rokiem życia. Jest to okres, w którym wiele z tych osób wciąż się uczy wybierając drogę zawodową oraz zakłada rodziny. Warto pamiętać, że schizofrenia charakteryzuje się występowaniem tzw. objawów psychotycznych, jak urojenia, omamy słuchowe, wzrokowe, które zniekształcają odbiór rzeczywistości i jest chorobą przewlekłą, jej leczenie trwa kilka, kilkanaście lat, a najczęściej do końca życia. Bardzo często pociąga za sobą izolację, społeczne odrzucenie i krzywdzące etykietyzowanie chorych. Trzeba też zaznaczyć, że u schizofreników notuje się tendencje samobójcze i od dawna opisuje się je jako najpoważniejszy z objawów schizofrenicznych. Ocenia się, że 10% schizofreników ginie śmiercią samobójczą. Ryzyko zwiększa się w przypadku częstych nawrotów choroby i przy utracie wiary w rezultaty leczenia. Dlatego jako duszpasterstwo i strefa wsparcia osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich apelujemy o budzenie empatii oraz większą akceptację społeczną i pełne zrozumienia wsparcie okazywane chorym i ich rodzinom, tym bardziej, że w naszym społeczeństwie wciąż istnieje wiele mitów i stereotypów, które krzywdząco przedstawiają tych chorych jako osoby nieprzewidywalne, agresywne i niebezpieczne.

W minioną niedzielę, na Eucharystii sprawowanej w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, otaczaliśmy duchową troską wszystkich, którzy doświadczają problemów psychicznych. Dzisiaj zachęcamy do modlitwy szczególnie za osoby chore na schizofrenię. Niech będzie to także okazja do modlitwy za nas samych, byśmy każdego dnia umieli budzić w sobie autentyczną wrażliwość na osoby chore psychiczne; byśmy potrafili łamać stereotypy i budować sieci wsparcia społecznego oraz duchowego.