Autor: Maciej Hubka
Wyświetleń: 655
50. Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim
Udostępnij

W sobotę 6 maja 2023 r. ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł 50. Męski Publiczny Różaniec. We wspólnej modlitwie wzięło udział 70 mężczyzn.

Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim trwa nieprzerwanie od ponad czterech lat. W całej Polsce to ponad pięć lat, a piotrkowskie dzieło należy do najstarszych w kraju. Na ziemi łódzkiej podobne inicjatywy spotkać można też w innych miastach, zaś w skali krajowej to już tysiące uczestników każdego miesiąca. Za tak sprawny rozwój dzieła i jego duchowe owoce dziękowali uczestnicy modlitwy w Piotrkowie Trybunalskim.

Od kwietnia 2019 r. przez szeregi przewinęło się już ponad stu mężczyzn, nie tylko z Piotrkowa Trybunalskiego, lecz też z terenu powiatu. Piotrkowianie mają w swoim dorobku również filmy motywacyjne dostępne w serwisie Youtube. Męski Różaniec przemienia życie, jest rodzajem szkoły duchownej, siłowni, warsztatu pracy nad sobą. Owoce tego widzimy w naszych środowiskach - rodzinach, miejscach pracy czy wśród znajomych poprzez trwałe postanowienia i konsekwentne działania. Dzieje się tak, ponieważ staramy się dawać świadectwo nie tylko publicznie, raz w miesiącu, lecz każdego dnia. Otrzymanego od Boga światła nie chowamy pod korcem, zgodnie z tym, czego uczy Pan Jezus w Ewangelii. Staramy się wnosić je wszędzie, bo na dzieleniu się dobrami duchowymi polega miłość głoszona w Ewangelii. Myślą, mową i czynem - bo wiara bez uczynków jest martwa.

Mimo ryzyka hejtu w Internecie lub narażania się na wyśmianie w inny sposób, przyznajemy się do Jezusa. Wzorem dla nas jest Maryja, dana nam w testamencie z krzyża jako Matka. Uczestnicy spotkania podczas przemarszu ulicami Piotrkowa rozważali Tajemnice Chwalebne. Cytaty z Pisma Świętego i osobiste refleksje, przygotowane specjalnie na tą okazję przez piotrkowian, miały na celu zwracanie uwagi m.in. na fundamentalne kwestie tożsamości i świadomości mężczyzny oraz wyzwań stojących przed ojcami, synami i braćmi.

3 maja obchodziliśmy święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Świadomość szczególnej miłości i wsparcia, jakiego nasz naród doznaje od Matki Bożej jest dla nas wielką motywacją. Przypomina nam też o odpowiedzialności za młode pokolenie Polaków - za przyszłość. Dziedzictwo, które chcemy przekazać młodemu pokoleniu, to kręgosłup moralny i umysł wsparty wiarą - zespół tradycyjnych wartości. Nie wystarczy tylko o tym mówić, leczę przede wszystkim należy dawać przykład, osobiste świadectwo. Młodzi ludzie nie mogą być pozostawieni na pastwę postmodernistycznego konsumpcjonizmu, zblazowanej idei pełnego brzucha, czy źle pojętej wolności oraz postawy samozadowolenia kosztem zamknięcia się na drugiego człowieka. Męska tożsamość i duchowość to nasza odpowiedź.

 W pierwszą sobotę czerwca odbędzie się kolejny Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. Organizatorzy już teraz zapraszają na to wydarzenie. Standardowo rozpocznie się ono o godz. 10:00 pod kościołem Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie idąc ul. Juliusza Słowackiego - przez Rynek Trybunalski i ul. Wojska Polskiego, mężczyźni przybędą do kościoła św. Jacka i św. Doroty, gdzie sprawowana będzie Msza Święta z nauką dla mężczyzn.

Udostępnij