Autor: Paulina Dębiec
Wyświetleń: 1343
Pielgrzymowali do Włoch i Grecji
Udostępnij

W dniach 11 – 21.04.2023 r. już po raz kolejny pielgrzymowali wspólnie wierni Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz św. Mikołaja w Wolborzu wraz ze swoimi kapłanami - Ks. Łukaszem Bisiem i Ks. Piotrem Kałuszką. Tym razem celem opisywanej wędrówki były Włochy oraz Grecja.  Po wizycie w San Marino, uznawanej za najstarszą republikę świata, pielgrzymi udali się dalej do Termoli - tam nawiedzili katedrę , gdzie w krypcie świątyni przechowywane są relikwie patrona miasta św. Basso oraz znanego z Nowego Testamentu św. Tymoteusza. Następne z punktów pątniczej podróży to Sarracapriola (gdzie w konwencie ojców kapucynów znajduje się grób Sługi Bożego – Ojca Matteo), a zaraz po niej San Giovani Rotondo wraz z Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej (gdzie w trakcie indywidualnej modlitwy można było przebywać w celi oraz przy grobie kapucyna – stygmatyka św. Ojca Pio). Piąty dzień pielgrzymki to czas szczególny przede wszystkim dla wiernych wolborskiej Parafii , tam bowiem w Bazylice św. Mikołaja w Bari mogli pomodlić się przy szczątkach swojego patrona.

Po przypłynięciu do Patras  - największego miasta na Poloponezie, pełni duchowych przeżyć wierni nawiedzili kościół z relikwiami św. Andrzeja, dalej przemieścili się do Koryntu, gdzie zgodnie z dawnym przekazem w/w Apostoł miał przemawiać do mieszkańców miasta. Głębokie przeżycia duchowe umiejętnie przeplatały się z atrakcjami turystycznymi, dlatego też tomaszowscy oraz wolborscy parafianie nie omieszkali zwiedzić: Aten, Delf, słynnych podniebnych klasztorów w Meteorach, czy też pracowni ikon w Kalambace.

Niezapomniany czas pielgrzymki zakończyła wizyta w Salonikach – mieście bardzo mocno związanym z osobą św. Pawła. Fakt, iż kapłani wraz z wiernymi planują już kolejną pątniczą wędrówkę, niech będzie najlepszym potwierdzeniem, iż był to niezwykle wartościowy, wzruszający i owocny pod względem duchowym, jak i turystycznym czas!

Udostępnij
Galeria zdjęć