Autor: Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń
Konferencja naukowa  „Państwo i Kościół – współpraca czy separacja”

Konferencja naukowa

„Państwo i Kościół – współpraca czy separacja”

18 maja 2023

Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń
ul. Stanisława Kostki 14, Łódź

• 10.00 – otwarcie konferencji
  • 10.05 – słowo wprowadzenia Rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. prof. Sławomira Szczyrby
  • 10.10 – słowo ks. abp. Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego
  • 10.15 – słowo prof. dr hab. Wojciecha Brzozowskiego, z-cy Rzecznika Praw Obywatelskich
  • 10.20 - ks. prof. dr hab. Andrzej Draguła – Uniwersytet Szczeciński, "O interdyscyplinarny status teologii. Z doświadczeń własnych (i nie tylko)".
  • 10.40 - prof. dr hab. Sławomir Sowiński – Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego, „Publiczny status Kościoła. Szanse i wyzwania”.
  • 11.00 - dr Adam Bartczak – Uniwersytet Łódzki, „Aksjologiczne czy teleologiczne podstawy relacji prawych państwo – Kościół w III Rzeczpospolitej Polskiej?”
  • 11.20 - prof. dr hab. Tomasz Tulejski – Uniwersytet Łódzki, „Państwo i Kościół w filozofii św. Augustyna, św. Tomasza z Akwinu oraz przedstawicieli Szkoły z Salamanki”.
  • godz. 11.40-12.00 PRZERWA KAWOWA
  • 12.00 – prof. dr hab.  Paweł  Borecki  –  Uniwersytet  Warszawski "Dylematy  współdziałania państwa  oraz  kościołów  i  innych  związków wyznaniowych".
  • 12.20 - prof. dr hab. Kazimierz Michał Ujazdowski – Uniwersytet Łódzki, Europejskie Centrum Badań Ustrojowych WPiA UŁ, „Dobre prawo nie wystarczy. Rola kultury politycznej w kształtowaniu relacji Kościół – państwo”.
  • 12.40 – dr Jakub Stępień – Uniwersytet Łódzki – „Współpraca w systemie separacji - rozważania dotyczące współczesnego kształtu relacji pomiędzy państwem i Kościołem katolickim w III Rzeczypospolitej Polskiej".
  • 13.00 – ks. dr Robert Wawer SJ – Akademia Katolicka Collegium Bobolanum w Warszawie, „Struktury grzechu w relacjach państwo-Kościół”.
  • 13.20 – dyskusja
  • 14.00 – zakończenie konferencji.