Autor: KEP
Wyświetleń: 443
Biskupi o Synodzie, świętości Jana Pawła II, beatyfikacji Rodziny Ulmów i pomocy pokrzywdzonym
Udostępnij

Etap kontynentalny Synodu o synodalności, świętość Jana Pawła II, przygotowania do beatyfikacji Rodziny Ulmów oraz pomoc skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym – to tematy, o których mówili biskupi podczas konferencji prasowej na zakończenie obrad 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 13-14 marca br. w Warszawie.

Abp Adrian Galbas, koordynator Synodu o synodalności w Kościele w Polsce, przypomniał, że papież Franciszek „zaprosił nas do tego, byśmy zastanowili się, jak w Kościele realizowana jest synodalność, która była w Kościele obecna i jest od początku, a dla której impulsem był Sobór Watykański II”.

Abp Galbas zaznaczył, że Zgromadzenie Kontynentalne dla Europy, które odbyło się w lutym br. w Pradze, było spotkaniem wszystkich Episkopatów Europy. „Spotkaliśmy się w bardzo dużej prawdzie” – podkreślił. Dodał, że spotkanie w Pradze było „wielkim, uczciwym spotkaniem różnych doświadczeń, czasem optymistycznych i radosnych, a czasem trudnych”. „To, co mnie w Pradze ujęło, to była atmosfera głębokiego dialogu”, „gdzie odważnie i otwarcie mówiliśmy o tym, co jest różne w patrzeniu na aktualne problemy Kościoła” – podkreślił.

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, odniósł się podczas konferencji prasowej do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II. „Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości co do świętości Jana Pawła II” – powiedział abp Ryś cytując komunikat wydany przez biskupów po zakończeniu obrad Zebrania Plenarnego. „Ten proces kanonizacyjny był robiony po prostu rzetelnie” – podkreślił.

Metropolita łódzki zauważył, że w części procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego dotyczącej polskiego okresu życia Karola Wojtyły, komisja historyczna powołana do życia w Krakowie zajmowała się dokumentami z okresu kiedy był metropolitą krakowskim. „Zasadniczo w tej komisji pracowało dwóch historyków – ks. prof. Jacek Urban, który jest aktualnie dyrektorem archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, i ja, który wtedy byłem dyrektorem archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu” – dodał. Zaznaczył, że oprócz tych dwóch archiwów, członkowie komisji pracowali też w archiwum IPN-u, które dopiero co powstawało.

Abp Ryś przypomniał, że historyczne archiwa kościelne, służące pracy naukowej, są dostępne na normalnych zasadach archiwalnych. „Jedyną granicą w archiwach kościelnych i państwowych, z wyjątkiem IPN-u, jest granica tajemnicy archiwalnej, która wynosi 50 lat, a w Watykanie 70 lat” – podkreślił. „Jeśli dzisiaj mówimy o tajemnicy archiwalnej w odniesieniu do kard. Wojtyły, to co najwyżej obejmuje ona pięć ostatnich lat jego pobytu w Polsce, w Krakowie. Jeśli ktoś chciałby mieć dostęp do dokumentów wytworzonych po roku 1973, musiałby prosić dyrektora archiwum o dostęp do tych archiwaliów” – zaznaczył metropolita łódzki. Dodał, że jeśli chodzi o dokumenty archiwalne z czasów kard. Karola Wojtyły w Polsce, dzisiaj nie ma żadnych przeszkód, aby do nich dotrzeć na normalnych zasadach, jak w każdym archiwum naukowym.

Bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, odnosząc się do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, którego był postulatorem, stwierdził, że jedyną dyspensą w procesie Jana Pawła II była dyspensa od okresu oczekiwania pięciu lat od jego śmierci. „Głos ludu Bożego to jest punkt wyjścia w każdym procesie beatyfikacyjnym” – podkreślił.

Bp Oder przyznał, że papież Benedykt XVI, bliski współpracownik papieża Wojtyły, pozostawił nam osobiste przekonanie o świętości Jana Pawła II. „Wielkość, uczciwość, znaczenie postaci Benedykta XVI dla Kościoła i jego świętości stanowi przypieczętowanie prawdy i autentyczności jego przekonania” – dodał.

Bp Oder podkreślił, że komisja beatyfikacyjna pracowała w sposób niezwykle rzetelny i jednocześnie bardzo sprawny. Dodał, że ostatnim krokiem w procesie o stwierdzenie świętości jest cud za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. W przypadku procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, badanie cudu uzdrowienia s. Marie Simon-Pierre z choroby Parkinsona uwzględniło ponad 20 ekspertyz. Podobnie było z cudem potrzebnym do kanonizacji.

Bp Oder zaznaczył, że w przesłuchaniach świadków nikt nie został celowo pominięty.

Abp Adam Szal, metropolita przemyski, przedstawił przygotowania do beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września o godz. 10 w miejscowości Markowa. „Jest to wydarzenie bez precedensu dlatego, że jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina: rodzice – Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem ich dzieci. Dodatkowym aktem bez precedensu jest to, że w tym akcie będzie beatyfikowane także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki” – podkreślił.

Abp Szal przypomniał, że rodzina Ulmów została zamordowana, gdyż przyjęła pod swój dach osiem osób narodowości żydowskiej. Dodał, że planowane liturgiczne wspomnienie Rodziny Ulmów będzie obchodzone 7 lipca, w dniu zawarcia przez Ulmów małżeństwa.

Z kolei abp Wojciech Polak, Prymas Polski, zaznaczył, że „dzisiaj księża biskupi podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów do podjęcia badań dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Polsce”.

„W ramach zadań zespołu będzie na pewno rzetelne zbadanie dokumentów, zarówno zawartych w archiwach państwowych jak i kościelnych, aby też treści w nich zawarte ukazać w całości z uwzględnieniem prawa i stanu wiedzy, a także kontekstu społeczno-kulturowego” – podkreślił abp Polak. Dodał, że ma nadzieję, iż „prace zespołu będą nade wszystko realną pomocą dla osób skrzywdzonych, którym należy się w procesie uzdrawiania prawda i pomoc, która wiąże się z procesem wyjaśniania tych wszystkich przypadków”.

Prymas Polski podkreślił również, jak wiele Kościół w Polsce czyni już na rzecz ochrony małoletnich oraz pomocy pokrzywdzonym, zarówno za pośrednictwem Centrum Ochrony Dziecka jak i Fundacji Św. Józefa.

BP KEP

Udostępnij