Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1735
III. Kościół Synodalny – lutowe spotkanie synodalne
Udostępnij

Lutowe spotkanie synodalne, które odbyło się dziś w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi dotyczyło dyskusji nad trzecią częścią dokumentu końcowego zatytułowaną – Kościół Synodalny.

Wprowadzając w dzisiejszą sesję synodalną metropolita łódzki zauważył, że - nigdy nie jest tak, że zalecenia duszpasterskie nie zakładają wcześniejszej refleksji teologicznej. Działania pastoralne musza wynikać z tego, jak my siebie rozumiemy, ale nie jak my siebie z siebie rozumiemy, ale przez to jak mówi Boże Objawienie, jak czyta je dziś Kościół. Działania pastoralne wynikają z jakiejś głębszej teologii i muszą mieć jakieś poważne uzasadnienia. – zaznaczył metropolita łódzki.

Odnosząc się dyskutowanego dziś dokumentu Abp Ryś powiedział - Jeśli do posługi nadzwyczajnego szafarza chcemy dzisiaj zaprosić kobiety to nie dlatego, że jest dzisiaj promocja kobiety w społeczeństwie, ale jest pytanie o rozumienie liturgii, skąd się bierze udział wiernych w liturgii, a tu podstawą jest kapłaństwo chrzcielne – my wszyscy jesteśmy ludem kapłańskim i chrzest nas czyni aktywnymi w liturgii. Zawsze jest wcześniejsze uzasadnienie.  – dodał duchowny.

Arcybiskup Grzegorz poinformował również, że zakończenie IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej nastąpi w uroczystość św. Józefa – patrona diecezji łódzkiej – w poniedziałek 20 marca o godz. 18:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

Pasterz diecezji zauważył również, że po zakończeniu synodu diecezjalnego rozpoczną się „synody” parafialne, które będą bazowały na dokumentach – które zostały wypracowane przez ostatnie 5 lat. - Po wakacjach te materiały powinny być w każdej parafii przedmiotem pracy rad parafialnych. Po to, by na następnym etapie rada parafialna potrafiła powiedzieć całej wspólnocie parafialnej co z tego namysłu synodalnego odnosi się wprost do naszej lokalnej społeczności. Co powinno być przez naszą społeczność podjęte i w jaki sposób. Nie tylko pokazuje cele, ale i drogi oraz osoby. Gdyby nie było tego namysłu, to byśmy mieli synod, który po spisaniu i wydaniu dokumentów, by się zakończył. – zauważył duchowny.

Autorem trzeciej części dokumentu końcowego jest ks. dr Sławomir Sosnowski – rektor WSD w Łodzi, który prezentując przygotowany dokument zachęcił do refleksji nad poszczególnymi jego częściami którymi są: Synodalny proces,  Lud w drodze, Komunia – Jedno powołanie, Różne obdarowania, Hierarcha w służbie komunii oraz Relacje. Po prezentacji miała miejsce dyskusja uczestników synodu.

Po wystąpieniu ks. rektora był czas na przedpołudniową dyskusję nad dokumentem.

W samo południe w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego została odprawiona Msza Św. której przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Metropolita Łódzki odnosił się w swoich rozważaniach do wydarzenia z dzisiejszej Ewangelii, w której była mowa o rozmnożeniu chleba i ryb prze Pana Jezusa. "Dziś Jezus naucza nas tym co czyni. Zdaniem kluczowy tego wydarzenia jest: wziął siedem chlebów, dzięki czynił, połamał i dawał uczniom. To jest i słownictwo i gest eucharystyczny"- mówił duchowny.

Dalej Ksiądz Arcybiskup wskazywał, że to co czyni Pan Jezus to tak jakbyśmy byli na Eucharystii, ale to nie jest Eucharystia ponieważ Pan Jezus jest w świecie pogan. "Pan Jezus nie może sprawować Eucharystii w pogańskim świecie. A co można czynić? Jaka jest Eucharystia dla pogan? Eucharystią dla pogan jest czyn miłosierdzia. Pan Jezus nie odprawia im Mszy, On ich karmi"- powiedział Metropolita Łódzki.

Po Eucharystii miła miejsce druga część prac synodalnych. Na zakończenie podsumowania dokonał Abp Ryś, a także została odmówiona modlitwa za Synod.

zobacz dokument: Kościół synodalny – dokument końcowy, cz. 3

Udostępnij
Galeria zdjęć