Bp Pękalski do chorych: Lekarzem leczącym ludzkie duchowe i fizyczne choroby - słabości jest Jezus Chrystus

W samo południe w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej odbyła się Msza święta z okazji  XXXI Międzynarodowego Dnia Chorego. Liturgii - połączonej z Sakramentem Namaszczenia Chorych - przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

W homilii ksiądz biskup powiedział między innymi – różne są ludzkie słabości. Jedne dotyczą naszego ciała, inne dotykają naszej sfery duchowej. Te ostatnie przejawiają się w grzechach przez nas popełnianych. (…) Lekarzem leczącym ludzkie duchowe i fizyczne choroby - słabości jest Jezus Chrystus, Ten, który w dzisiejszej Ewangelii ukazany jest jako Ten, który karmi ludzi, żeby nie ustali w drodze. Umacnia ich ciało karmiąc ich rozmnożonym chlebem, ale i swoim słowem, swoim nauczaniem stara się umocnić ich ducha. – podkreślił duchowny.

Kaznodzieja odniósł się również do dzisiejszego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes - jak z pewnością pamiętamy w czasie objawień w Lourdes Maryja poleciła Bernadecie, aby modliła się o nawrócenie grzeszników, bo chciała ich uleczenia wewnętrznego - przez naszą i ich modlitwę. – zauważył biskup Pękalski.

Hierarcha cytując Orędzie Ojca świętego Franciszka na tegoroczny – XXXI Światowy Dzień Chorego – zakończył swoją homilię tymi słowami - Wstawiennictwu Maryi, Uzdrowieniu Chorych, zawierzam każdego z was, którzy jesteście chorzy; was, którzy opiekujecie się nimi w rodzinie, poprzez pracę, badania naukowe i wolontariat; was, którzy angażujecie się w nawiązywanie osobowych, kościelnych i obywatelskich więzi braterstwa. Wszystkim serdecznie przekazuję moje Apostolskie Błogosławieństwo.- zakończył.

zobacz także: Orędzie Papieża Franciszka na XXXI Światowy Dzień Chorego 2023 r.

Po homilii i modlitwie wprowadzającej w sakrament chorych, wierni podchodzili do ołtarza przyjmując ten sakrament.

Światowy Dzień Chorego obchodzony w tym roku po raz 28. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku tj. w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża Polaka. Święto obchodzone jest w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, a jego celem jest zwrócenie uwagi na chorych i cierpiących na całym świecie oraz modlitwa w ich intencji.