Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2435
Abp Ryś podczas inauguracji roku akademickiego: nasze bycie w seminarium, nasze bycie na wyższej uczelni teologicznej, tłumaczy się przez misję!
Udostępnij

- Niech ten rok akademicki, który się rozpoczyna, przyniesie nam prawdziwe szczęście i prawdziwy rozwój, który odkrywamy w tej relacji nas jako uczniów do Jezusa jako naszego Mistrza! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Mszą świętą celebrowaną 4 października w bazylice archikatedralnej zainaugurowano nowy rok akademicki 2022/2023 w łódzkich uczelniach teologicznych. W liturgii uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni Łodzi, oraz studenci rozpoczynający w tym roku swoją przygodę z teologią.

W homilii łódzki pasterz odwołując się do liturgii Słowa wskazał na to, że  - zapraszamy Jezusa do swojego domu. Szczególnym domem jest każde seminarium – którego alumnie są tu obecni. Zapraszamy Jezusa do swojego domu – tak jak Maria i Marta. Wtedy, kiedy Go zapraszamy, tak  naprawdę my jesteśmy tymi, którzy zyskują. To jest reguła w tych spotkaniach ludzi z Jezusem, bo w którymś momencie tej gościny, to Jezus przejmuje inicjatywę i otwiera nam oczy na większe dary! Otwiera nam oczy na to, co On sam wnosi do naszego domu, do naszego życia. To, co wnosi w tym wydarzeniu musi być zauważone, bo zostało określone w zdaniu – jedno jest konieczne!  Co jest konieczne w naszym życiu? Konieczne jest mieć postawę ucznia! Siąść u nóg Pana i słuchać Jego słowa. Siąść u nóg Pana - to stać się uczniem! -– tłumaczył abp Ryś.

- Być uczniem w języku Biblii znaczy nie tyle pojąć jakość naukę czy edukację. To znaczy – wejść w relację z kimś, kogo chcemy nazwać  i możemy nazwać swoim Mistrzem. – zauważył arcybiskup.

Łódzki pasterz podkreślił że – my jesteśmy zaproszeni do takiej relacji (uczeń – mistrz) ponieważ ta relacja jest konieczna. Wszystko inne może być lub nie być, ale postawa ucznia względem Jezusa jest konieczna. Konieczne jest wejście w tę relację, trwanie w tej relacji, szukanie tożsamości w tej relacji -jestem uczniem Jezusa! Mogę powiedzieć o sobie – tak jak mówi apostoł Paweł – zdobyłem wiedzę u stóp Gamaliela – my chcemy mówić – wszystko co wiem zawdzięczam temu, że siedziałem u stóp Jezusa. – dodał kaznodzieja.

- Nasze bycie w Kościele, nasze bycie w seminarium, nasze bycie na wyższej uczelni teologicznej, tłumaczy się przez misję. Misją jest głoszenie Słowa – głoszenie Ewangelii. Jaki jest warunek do tego, by głosić Ewangelię? Warunkiem jest – dyplom magistra – też! To, co mówię nie jest dystansem do wykształcenia. – zauważył kaznodzieja.

Po zakończeniu liturgii w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się dalsza części uroczystości, którą rozpoczął śpiew Gaude Mater Polonia, po którym głos zabrał ks. dr Sławomir Sosnowski.

Zaprezentowano także sprawozdania z funkcjonowania łódzkich uczelni teologicznych w roku akademickim 2022/2023, a następnie najmłodsi studenci złożyli ślubowanie i odebrali indeksy.

Tegoroczny wykład inauguracyjny zatytułowany: Sobór Watykański II w oczach Świadka zaprezentował ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek, który jako rzymski student uczestniczył w sesjach Soborowych.

W łódzkiej inauguracji roku akademickiego łódzkich uczelniach teologicznych wzięli udział alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi (6 alumnów roku propedeutycznego), Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń (10 nowych alumnów)  oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater (1 alumn z USA).

Udostępnij
Galeria zdjęć