Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2863
Abp Ryś podczas obłóczyn: niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma, to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi!
Udostępnij

- Musimy bardzo uważać, niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi, najpierw za sutanny będziecie się chować, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies. – mówił do uczestników liturgii arcybiskup łódzki.

Obłóczyny kleryków trzeciego roku WSD połączone z obrzędem admissio odbyły się w sobotni wieczór 24 września br., w parafii pw. Chrystusa Króla w Łodzi. Liturgii przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który poprowadził obrzęd kandydatury oraz pobłogosławił sutanny dla 6 alumnów łódzkiego seminarium oraz 5 alumnów Seminarium 35+ i wygłosił homilię.

W słowach pouczenia pasterskiego zwracając się do kleryków przyjmujących strój duchowny łódzki pasterz wskazał na to, że – ta szata może się okazać barierą pomiędzy wami, a ludźmi. Ta szata go wyróżniała ( bogacza z przypowieści o bogaczu i Łazarzu) właśnie w taki sposób, że bogacz jawił się jako ktoś z innego świata, jako ktoś z kim nie można nawiązać żadnej relacji. To jest przerażające, ale można tak traktować sutannę czy habit – strój duchowny. Można go tak traktować – nie jako znak, który zaprasza do siebie, ale jako znak który cię oddziela od innych. Już nie jestem taki, jak inni pozostali. Wtedy ta sutanna staje się wyznacznikiem poziomu konsumpcji – to bardzo bolesne ale też prawdziwe. Jak to było – złote, a skromne. Nie ma co się oburzać – Pan Bóg mówi do nas przez rozmaitych ludzi! Byłaby ogromna bieda, gdyby wszystko, co można o was powiedzieć to było tylko to, że jesteście ubrani w sutanny. I gdyby na tym polegała cała wasza identyfikacja. – zaznaczył.

- Skoro deklarujecie – w odpowiednim czasie – chęć przyjęcia święceń, to Pan Bóg wam daje te dwa dary, które Bogacz z dzisiejszej Ewangelii przeoczył i zupełnie ich nie widział. Jakie dary przeoczył? Pierwszym była osoba – człowiek - o imieniu Łazarz, który leżał pod jego drzwiami, a on go nigdy nie zauważył. (…) Musimy bardzo uważać, niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma, to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi, najpierw za sutanny będziecie się chować, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies. Drugim darem jest Mojżesz i Prorocy – Słowo Boga –  zlekceważenie tego daru odsłania dramat bogacza. Jezus mówi bardzo prosto – jak ta księga dla ciebie nic nie znaczy, to może ktoś z grobu wyjść i przed tobą stanąć, i to nic nie zmieni w twoim życiu. To jest księga, którą ciągle masz otwierać, czytać, słuchać.  Bóg chce z nami mówić, Bóg chce do mnie mówić, Bóg ma dla mnie słowo. Otworzyć się na to słowo nie jest niczym trudnym, ale z prośbą oczekiwaniem – przemów do mnie! – podkreślił metropolita łódzki.

Kończąc homilię łódzki pasterz zaapelował do alumnów - macie przed sobą jeszcze kilka lat na tej drodze do kapłaństwa. Niezależnie od tego, jaka jest długa ta droga to dzisiaj Ewangelia mówi, żebyście odświeżyli w sobie - w otwartość na rzeczywiste dary Boga, które są kluczowe na tej drodze na drodze do kapłaństwa i w kapłaństwie. Każda osoba, która przychodzi do ciebie od Boga jest darem i Słowo jest darem. Jak tych dwóch darów nie odkryjecie, to będziecie tylko chodzić w sutannach. Nie daj Bóg. – zakończył kaznodzieja.

Po homilii miał miejsce obrzęd admissio. Po wezwaniu imiennie kandydatów do Święceń przewodniczący liturgii zapytał ich w imieniu Kościoła – czy w wyznaczonym przez Kościół czasie chcą przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu. Następnie metropolita łódzki odmówił modlitwę i poświecił sutanny.

Dziś strój duchowny przyjęli następujący alumni: kl. Jakub Barczyński (parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Anny i św. Wojciecha w Parzęczewie, kl. Michał Kunikowski (parafia pw. św. Judy Tadeusza w Łodzi), kl. Patryk Nowacki (parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koluszkach), kl. Piotr Wojczyk (parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Bedoniu Przykościelnym), kl. Mateusz Zientalak (parafia pw. św. Katarzyny w Korczewie), kl. Marek Kudła (par. N.S. Pana Jezusa w Herbach diec. gliwicka) oraz kl. Marek Czyżewski parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Mińsku Maz. diec. Warszawsko-Praska), kl. Bartłomiej Fila (par. M.B. Niepokalanej w Nowym Sączu diec. Tarnowska), kl. Tomasz Kusiński (par. św. Barbary w Katowicach arch. Katowicka), kl. Marek Płodowski (par. św. Jadwigi Królowej arch. Gdańska), kl. Marcin Skrzypek (par. M.B. Zwycięskiej w Krakowie). Natomiast kandydaturę obok kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń przyjęli dwaj bracia ze Zgromadzenia Sług Ducha Pocieszyciela.

W nowym roku akademickim 2022/2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 38 alumnów.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.


Obłóczyny w poprzednich latach:

Udostępnij
Galeria zdjęć