Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1410
Abp Grzegorz Ryś: miłosierdzie sięga w głąb człowieka i jest Boża odpowiedzią na zło!
Udostępnij

-Miłosierdzie musi być głębokie, dlatego, że miłosierdzie jest Boża odpowiedzią na zło, a ze złem nie można się zmagać na poziomie objawów. Znacznie łatwiej jest zmienić struktury niż ludzi, ale miłosierdzie sięga w głąb człowieka! – mówił abp Ryś.

W parafii pw. Św. Faustyny Kowalskiej kończy się dwudniowy – II Łódzki Kongres Św. Faustyny odbywający się pod hasłem Apostołowie Miłosierdzia. W dniu wczorajszym miały miejsce wykłady i prelekcje, a dziś przez cały dzień podczas liturgii wierni i uczestnicy kongresu mogą wysłuchać świadectw współczesnych świadków miłosierdzia, którzy świadczą miłosierdzie: czynem, słowem i modlitwą.

Mszy Świętej kończącej Kongres, a jednocześnie obchody 25-lecia powstania parafii Patronki Miasta Łodzi przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, autor książki Skandal Miłosierdzia.

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że czasem nasze gesty mogą być na pozór miłosierne, a nawet nie będą w żaden sposób związane z miłosierdziem o którym mówi Jezus. – Dajesz komuś 10 zł. ale ręki mu nie podasz. Co to jest za miłosierdzie? Możesz dać komuś 100 zł. a nawet mu nie popatrzysz w oczy - tak naprawdę się z nim nie spotkasz i odchodzisz od niego i masz pełną głowę myśli osądzających i pogardliwych. Na zewnątrz jest miłosierdzie – tak dałem – niby pomagam, ale wewnątrz, ale w głębi – tam nic nie ma! Przyobleczecie na siebie głębokie miłosierdzie – dogłębne miłosierdzie. – podkreślił metropolita łódzki.

- Miłosierdzie musi być głębokie, dlatego, że miłosierdzie jest Boża odpowiedzią na zło, a ze złem nie można się zmagać na poziomie objawów. Nie wystarczy komuś zbić gorączkę, trzeba zapytać, co tam jest przyczyną! Gdzie jest źródło choroby? Trzeba dotrzeć do samego dna. Wtedy rzeczywiście człowiek zmaga się ze złem poważnie po bożemu na sposób Chrystusowy! Znacznie łatwiej jest zmienić struktury niż ludzi, ale miłosierdzie sięga w głąb człowieka! – zakończył kaznodzieja.

Pomysłodawcą Kongresów św. Faustyny jest proboszcz łódzkiej parafii ks. Wiesław Potakowski, który zachęcając do udziału w Kongresie wskazywał, że jego celem jest przybliżanie orędzia Miłosierdzia Bożego i codzienne praktykowanie Miłosierdzia w swoim życiu.  Pierwszy Kongres św. Faustyny odbył się w październiku 2018 roku.  Coroczne obchody uroczystości Patronki Miasta Łodzi odbywają się w październiku.

Udostępnij
Galeria zdjęć