Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 848
Abp Grzegorz Ryś w 78. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto: Nie wolno nie pamiętać!
Udostępnij

- Nie wolno nie pamiętać! Przeszłość mamy taką jaką mamy, natomiast trzeba się wyraźnie deklarować, jaki fragment przeszłości chcemy kontynuować, a jaki jest absolutnie nie od powielania, a jest wyłącznie w kategoriach przestrogi. Dlatego wszystkie takie wydarzenia, które dotyczą naszej pamięci są istotne, bo pamięć jest ostatecznie z racji na przyszłość, a nie na przeszłość. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Dokładnie 29 sierpnia 1944 roku z Łodzi wyruszyła w stronę obozu Auschwitz-Birkenau ostatnia grupa Żydów z Litzmannstadt Getto. W 78. rocznicę upamiętniającą likwidację tego drugiego, co do wielkości, Getta na terenie Europy na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Wśród zaproszonych na obchody był także ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który modlił się przy pomniku upamiętniającym łódzkie ofiary Auschwitz.

Podczas uroczystości na cmentarzu żydowskim modlitwę za zmarłych odmówił Michael Schudrich – naczelny Rabin Polski natomiast Kadisz za zmarłych odmówił Dawid Szychowski – Rabin Łodzi. Za ofiary łódzkiego Getta wspólnie modlili się arcybiskup Grzegorz Ryś, oraz przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich.

Odnosząc się do dzisiejszej – 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 80. rocznicy Wielkiej Szpery w Łodzi metropolita łódzki powiedział - to są dni które – przy całym swoim żalu są uroczyste, więc w jakimś sensie są wyjątkowe. Tak naprawdę liczy się codzienność. Panu Bogu trzeba dziękować, że ta codzienność w Łodzi nie jest najgorsza! Mamy możliwość spotykać się również bez okazji albo tych okazji jest tak dużo, że stają się codzienne, ale tak naprawdę o to idzie, bo inaczej to przypominanie sprzed 80 lat na nic by się nie przekładało! – zauważył abp Ryś.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Stację Radegast, skąd naziści wywozili Żydów z łódzkiego Getta do obozów koncentracyjnych.

Po okolicznościowych przemówieniach przedstawicieli władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych złożono kwiaty pod symbolicznymi tablicami z nazwami obozów koncentracyjnych, do których wywożeni byli łódzcy Żydzi.

Przez 5 lat okupacji przez łódzkie Getto przeszło 200000 Żydów z Łodzi, z pobliskich miejscowości oraz z miast Rzeszy i protektoratu Czech i Moraw. Cierpiących głód mieszkańców zmuszono do niewolniczej pracy na rzecz niemieckiej gospodarki wojennej. Latem 1944 roku na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych Getto zlikwidowano jako ostatnie w Europie. Wojny przeżyła tylko garstka mieszkańców Getta.

Udostępnij
Galeria zdjęć