Przedstawiciele Rady Chrześcijan i Żydów z Londynu z wizytą u metropolity łódzkiego

W środę przedstawiciele Rady Chrześcijan i Żydów z Londynu Council of Christians and Jews spotkali się w Łodzi z metropolitą łódzkim arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, aby rozmawiać o relacjach Chrześcijańsko – Żydowskich w regionie łódzkim oraz poznać historię tych relacji w Łodzi.

- Jesteśmy z rady chrześcijan i Żydów z Londynu w skład której wchodzą liderzy – biskupi, księża i świeccy – z Kościołów Protestanckich i Kościoła Rzymskokatolickiego. – tłumaczy pastor Nathan Eddy. -  Przyjechaliśmy tutaj, aby poznać życie współczesnych Polskich Chrześcijan i Żydów  oraz ich historię w czasie II Wojny Światowej. Jesteśmy bardzo wdzięczni arcybiskupowi łódzkiemu za dzisiejsze spotkanie. Mamy nadzieję, że to nie pierwsze tego typu spotkanie i kolejne odbywać się będą co roku. – dodaje współprzewodniczący Rady Chrześcijan i Żydów w Londynie.

W czasie kilkudniowej wizyty w Polsce, goście z Londynu odwiedzili Warszawę zwiedzając miejsca związane z Gettem, byli w archiwum historii Żydów, spotkali się w warszawskiej synagodze z Rabinem Polski –Michaelem  Schudrichem  oraz rabinem Stanisławem Wojciechowiczem, a także  prof. Stanisławem Krajewskim.

Jak oddaje – towarzysząca gościom z Londynu s. dr. Katarzyna Kowalska  – członkowie Rady odwiedzą Kraków, Obóz Koncentracyjny w Auschwitz oraz spotkają w centrum dialogu na chwilę zadumy i refleksji nad Auschwitz – próbując odpowiedzieć na pytanie: co to doświadczenie holokaustu oznacza dla nas – dla chrześcijan, i  w jaki sposób uczyć przyszłe pokolenia o historii, żeby pamięć o historii była odpowiedzialnością za teraźniejszość i przyszłość. – dodaje siostra ze zgromadzenia Matki Bożej Syjonu.

Przyjazd londyńskiej delegacji miał odbyć się już dwa lata temu i miał być związany z 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, ale ze względu na trwającą ponad dwa lata pandemię covid-19 wizyta została przeniesiona na czerwiec 2022.