Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1815
Papież Franciszek: pozdrawiam pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, którzy wraz ze swoimi pasterzami dziękują Bogu za sto lat istnienia swojej diecezji!

W drugim dniu diecezjalnego pielgrzymowania do Rzymu pątnicy wzięli udział w audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie.

W katechezie wygłoszonej podczas audiencji Ojciec Święty  zaznaczył, że - czasami skłonność osób starszych do pesymizmu musi być zrównoważona czułą bliskością osób młodych. Teściowa Noemi z kolei zachęca wdowę po swoim synu, aby otworzyła się na nowy związek z mężczyzną. Rut świętuje swoje nowe małżeństwo, a na świecie znowu panuje pokój. Kobiety izraelskie mówią Noemi, że Rut, cudzoziemka, jest warta «więcej niż siedmiu synów» i że małżeństwo to będzie «błogosławieństwem Pana». Noemi, w podeszłym wieku, zazna radości mając udział w nowych narodzinach. Widać wyraźnie, jak wiele cudów towarzyszy nawróceniu starszej kobiety. Nawraca się, aby z miłością oddać się do dyspozycji przyszłości pokolenia zranionego stratą i zagrożonego opuszczeniem. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wiara i miłość pozwalają pokonać uprzedzenia dotyczące tworzenia nowych więzi. Teściowa przezwyciężyła zazdrość o swojego syna, pogłębiając relację z Rut. Kobiety izraelskie przezwyciężają nieufność wobec cudzoziemki. Bezbronność samotnej dziewczyny w obliczu siły mężczyzny zostaje wzmocniona siłą więzi pełnej miłości i szacunku.- podkreślił.

- Dzisiaj teściowa jest postacią mityczną, nie mówię, że myślimy o niej jak o diable, ale zawsze myśli się o niej jak o złej postaci. Ale teściowa jest matką twojego męża, jest matką twojej żony. Myślimy dziś o tym dość powszechnym przekonaniu, że im dalej od teściowej, tym lepiej. Nie! Ona jest matką, jest starsza. Jedną z najpiękniejszych rzeczy dla babć jest obserwowanie wnuków, gdy ich dzieci mają dzieci, wtedy ożywają – podkreślił Papież. Przyjrzyjcie się dobrze relacjom, jakie łączą was z teściowymi: czasami są one nieco specyficzne, ale to one dały wam macierzyństwo i ojcostwo waszego współmałżonka, dały wam wszystko. – zaznaczył Papież.

Kończąc Ojciec Święty zauważył, że – jeśli młodzi ludzie otworzą się na wdzięczność za to, co otrzymali, a starsi podejmą inicjatywę, by na nowo otworzyć ich przyszłość, nic nie powstrzyma rozkwitu Bożych błogosławieństw wśród narodów! Jeszcze raz zalecam, niech młodzi rozmawiają ze swoimi dziadkami, niech młodzi rozmawiają ze starszymi, niech starzy rozmawiają z młodymi – podkreślił Papież. Musimy mocnym odbudować ten most, przez niego przechodzi nasze zbawienie, nasze szczęście. Niech Pan pomoże nam w tym, abyśmy wzrastali w harmonii w rodzinach, tej konstruktywnej harmonii, która idzie od starszych do młodych, musimy strzec i zachować pięknym ten most. – zakończył.

Po wygłoszeniu swojej środowej katechezy Ojciec Święty pozdrowił również pątników z Archidiecezji Łódzkiej. - Pozdrawiam serdecznie Polaków, szczególnie pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, którzy wraz ze swoimi pasterzami dziękują Bogu za sto lat istnienia swojej diecezji – zaznaczył Papież. – Pozdrawiam również wiernych z polskiej parafii z Anglii ze Swindon oraz z Gdyni, z bazyliki NMP Królowej Polski. Po audiencji poświęcę korony, którymi zostanie ozdobiony znajdujący się w tej świątyni obraz Matki Bożej. Dzisiaj, w 8. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, prośmy przez jego wstawiennictwo, byśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa, Jego miłosiernej miłości – w świecie, w rodzinie i w miejscach pracy. Wszystkim Wam z serca błogosławię!

Audiencję zakończyła wspólna modlitwa Ojcze nasz.

Galeria zdjęć