Sympozjum Ekumeniczne – synodalność i mandatum – zapowiedź

18 stycznia br. o godz. 10:00 w gmachu Wyższego Seminarium  Duchownego w Łodzi odbędzie się Sympozjum Ekumeniczne, które będzie wprowadzeniem do łódzkich Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Sympozjum podzielono na dwie części.  W pierwszej części  zatytułowanej: Refleksje na temat synodalności w Kościele  prelegentami będą: ks. abp dr hab. Grzegorz Ryś, ks. dr Łukasz Leonkiewicz – z Kościoła Prawosławnego oraz prof. dr hab. Jerzy Sojka z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

W drugiej części noszącej tytuł – Jezus obmywa swoim uczniom nogi – refleksje wokół J 13.1-17 – prelegentami będą – ks. dr Krzysztof Wons, prof. dr. Hab. Kalina Wojciechowska  z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego oraz ks. dr Artur Aleksiejuk z Kościoła Prawosławnego.

Całość Sympozjum zakończy laudacja dla ks. Adama Kleszczyńskiego – wieloletniego proboszcza łódzkiej parafii Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego, znanego i cenionego propagatora myśli ekumenicznej.

Jak podkreśla ks. Wiesław Kamiński - przewodniczący wydziału duszpasterskiego – sympozjum to organizowane jest w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w okręgu łódzkim trwa nieco dłużej, gdyż rozpoczyna się już 16 stycznia w Bełchatowie, a kończy 31 stycznia w Zgierzu. – dodaje.

Niezwykle ważnym wydarzeniem tegorocznych Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w regionie łódzkim będzie Nabożeństwo Mandatum, które odbędzie się w katedrze łódzkiej 29 stycznia o godz. 19:00. Teologiczno - teoretycznym przygotowaniem do nabożeństwa będzie sympozjum rozpoczynające dni modlitw o jedność, a w praktyce Ekumeniczne Mandatum będzie miało miejsce na ich zakończenie.

Wstęp na sympozjum jest wolny. Wszystkie wykłady zostaną zarejestrowane i udostępnione na stronie www.archidiecezja.lodz.pl oraz na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.