Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1033
Abp Ryś w Zborze Kalwińskim: to, co nas dzieli, to jest pycha!
Udostępnij

- Możemy się między sobą różnić, ale to, co nas dzieli, to jest pycha, a nie różnice! – mówił abp Grzegorz Ryś.

W zelowskim Kościele Ewangelicko – Reformowanym zakończyło się nabożeństwo Słowa Bożego które poprowadził pastor Tomasz Pieczko, a homilię wygłosił metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś.

Komentując Ewangelię kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że - dzisiaj Słowo, które otrzymaliśmy wymaga od nas poważnego i konsekwentnego przez nas potraktowania! Słowo mówi dziś nam - jedność budują ludzie pokorni! Tym, który naprawdę jednoczy lud Boga, jest Jezus Chrystus, którego dziś Słowo nazywa wielokrotnie - Niewolnikiem – jako ktoś, kto nie ma żadnych praw, jako ktoś, kto jest do końca niższy w społeczności! Słowo pokazuje też, że burzą jedności ci, którzy są chorzy na pychę, na chorą ambicję, na władzę! – tłumaczył duchowny.

- Możemy się między sobą różnić, ale to, co nas dzieli, to jest pycha, a nie różnice! Przy wszystkich różnicach możemy stać razem i zmówić Skład Apostolski. Różnice, jeśli je dobrze znamy, jeśli je rozumiemy nieustannie nas zapraszają do rozmowy, do słuchania się nawzajem i do tego, by zrozumieć drugą stronę, żeby pogłębić jedność, która jest już nam dana. Różnice nas do tego prowokują, ale przed wszystkim tym powstrzymuje nas pycha! – zakończył abp Grzegorz.

W nabożeństwie obok duchownych i wiernych Kościoła katolickiego i bratnich Kościołów Chrześcijańskich uczestniczyli alumni Wyższego Seminarium Duchownego wraz ze swoim wychowawcą.

Na zakończenie dzisiejszego nabożeństwa błogosławieństwa udzielił bp Marek Izdebski - superintendent generalny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz abp Grzegorz Ryś.

Kościół ewangelicko-reformowany w Zelowie został wybudowany w latach 1821-1825 w stylu klasycystycznym według projektu architekta Jana Zille na planie prostokąta z kwadratową wieżą zwieńczoną metalowym hełmem. Zbór wybudowano na wzniesieniu przy głównej ulicy w centrum miasta. Wnętrze świątyni jest bardzo surowe, a zamiast ściany ołtarzowej znajduje się stół, na którym w centrum jest otwarta Biblia, a ponad nią wznosi się okazała ambona. Po bokach znajdują się tablice pamiątkowe dedykowane: Janowi Husowi, Janowi Kalwinowi, Janowi Łaskiemu oraz Janowi Amosowi Komeńskiemu.

Udostępnij
Galeria zdjęć