Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 727
Bp Pękalski do ministrantów: Królestwo Jezusa jest Królestwem świętości

Jesteście ogromnym darem dla archidiecezji i dziękuję, że dzisiaj jesteśmy na dniu jedności wokół Ołtarza Pana Jezusa, któremu chcemy służyć. Gromadzimy się tutaj, aby doświadczyć Bożej miłości, Bożej dobroci i braterskiej wspólnoty z innymi - mówił na rozpoczęcie Mszy św. duszpasterz ministrantów ks. Piotr Kępniak. 

20 listopada, w wigilię niedzieli Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w Archikatedrze Łódzkiej i Seminarium odbył się Dzień Jedności Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej. Na uroczystości zebrali się ministranci, lektorzy, ceremoniarze i księża, a Mszy św. przewodniczył Ks. Bp Ireneusz Pękalski.

Podczas homilii Ksiądz Biskup odniósł się do Ewangelii, w której Piłat pyta Jezusa, czy jest Królem Żydowskim. - Skoro królestwo Jezusa nie jest z tego świata, to jakie ono jest? W kim się objawia, jakie są jego fundamenty? Myślę, że na to pytanie znajdziemy odpowiedź w prefacji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Będziemy w prefacji modlić się takimi słowami, że królestwo Jezusa to królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju - powiedział kaznodzieja.

Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski nawiązując do 100. rocznicy powstania naszej diecezji, przywołał świętych, którzy chodzili po ziemi łódzkiej. Podkreślał, aby zarówno księża jak i ministranci brali przykład z tych osób, które bezgranicznie zaufały Panu Bogu i podążały drogą Eucharystyczną i Maryjną. - Kiedy człowiek jest święty? Kiedy jest w stanie łaski uświęcającej. Wszyscy tutaj zgromadzeni, jeśli jesteście w stanie łaski uświęcającej, jesteście święci, bo to jest fundament, na który się wspiera cała budowla świętości. Bez tego fundamentu nie można byłoby świętości w sobie budować przez życie zgodne z Chrystusową Ewangelią – podsumował duchowny.

Po homilii liturgiczna służba ołtarza odnowiła swoje przyrzeczenia ministranckie.

Na zakończenie Liturgii przedstawiciele ministrantów podziękowali ks. bp. Ireneuszowi Pękalskiemu za wspólną Mszę św. i troskę o wspólnotę oraz proboszczowi katedry ks. Ireneuszowi Kuleszy za życzliwość, którą okazuje służbie liturgicznej ołtarza podczas wielu uroczystości. Złożyli także życzenia nowemu duszpasterzowi ks. Piotrowi Kępniakowi.

Po Mszy św. uczestnicy udali się do Seminarium, gdzie czekał na nich szczegółowy program przewidziany na ten szczególny dzień.

Galeria zdjęć