Autor: Piotr Drzewiecki
Wyświetleń: 521
Wygiełzów: - Pod koniec życia sądzeni będziemy z miłości! - 225 lat kościoła parafialnego

Biskup Ireneusz Pękalski przewodniczył w niedzielę 26 września uroczystej mszy z okazji 225. rocznicy wybudowania modrzewiowego kościoła parafii Nawrócenia Świętego Pawła i Nawiedzenia NMP w Wygiełzowie.

- Od 225 lat na terenie Archidiecezji Łódzkiej  istnieje  Wasz  kościół parafialny.  Poprzednie  pokolenia  umacniały  się tu wiarą.  W tym miejscu są dwa szczególne  sanktuaria.  Pierwszym z  nich jest tabernakulum.  To właśnie w tym miejscu  Chrystus  trwa od tylu już lat po to, by was wspierać  w drodze do niebieskiej ojczyzny.  Po to, by wasza wiara była owocna, objawiała  się w czynach, a nie tylko w deklaracjach (…) Boża  moc  objawia się w miłosierdziu.  Jego obecność  pod postacią  chleba jest  przypomnieniem  tej wielkiej  miłości.  Byśmy my dzisiaj okazywali miłosierdzie  innym.  Święty Jan od Krzyża  powiedział, że „przy końcu życia sądzeni  będziemy  z miłości” (…) Pamiętamy opis  ostatnich  czasów sądu  ostatecznego.  Nie będziemy  pytani  o urzędy, o bogactwo, o władzę, ale o konkretne  sprawy.  „Byłem głodny, a daliście  mi jeść? Byłem spragniony, a daliście mi pić? Byłem nagi, a przyodzialiście mnie? Byłem chory, a odwiedziliście  mnie? Byłem w więzieniu, a przyszliście  do mnie?” Jeśli na te pytania będziemy  mieli gotową odpowiedź, potwierdzoną naszymi czynami, wejdziemy do Królestwa  Bożego.  Liczą się czyny – mówił ksiądz biskup. Następnie przytoczył opowiadanie o trzech synach. - Czy dzieci mają wyobraźnię  miłosierdzia? Czy włączają  się w obowiązki  domowe? Może to są drobiazgi, ale z nich składa się nasze życie – przekonywał bp Pękalski. Na zakończenie homilii przytoczył modlitwę św. siostry Faustyny, w której  prosiła  o łaskę  miłosierdzia  względem  innych. Przed błogosławieństwem Celebrans dokonał poświęcenia odnowionego barokowego ołtarza głównego, w którego centrum znajduje się obraz Matki Boskiej Anielskiej, sprowadzony niegdyś z kościoła klasztornego w Piotrkowie Trybunalskim.

Na zakończenie mszy świętej głos zabrali przedstawiciele władz rządowych i samorządowych obecni na uroczystości. Ksiądz Proboszcz Krzysztof Piec szczególnie podziękował wszystkim, dzięki którym możliwa była renowacja zabytkowego ołtarza z wizerunkiem Matki Boskiej Anielskiej. Zapowiedział także poświęcenie odnowionej kaplicy na cmentarzu parafialnym, którego dokona także biskup Ireneusz Pękalski 6 listopada na mszy o godzinie 12. Po mszy  świętej na placu przed świątynią wierni mogli poczęstować się tortem przygotowanym z okazji jubileuszu.

Galeria zdjęć