Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2424
Abp Ryś do neoprezbiterów: wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory! - Święcenia Kapłańskie Seminarium 35+
Udostępnij

 – Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory! Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo! Noście to w sobie! – mówił abp Grzegorz Ryś.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

W homilii arcybiskup Grzegorz powiedział między innymi - to nie jest godzina chwały! To jest taka godzina, w której wybieracie bycie mniejszym, a nie większym, uniżonym, a nie wywyższonym! Można by powiedzieć, że to zstępowanie, to uniżenie ma ileś wymiarów. Będziecie za chwilę po raz drugi składać przyrzeczenie posłuszeństwa – będziecie poddani władzy Cieśli! Wy jesteście synami Boga, a będzie rządził wami Cieśla! Posłuszeństwo jest wyborem uniżenia tym bardziej, że macie za sobą wiele życiowych doświadczeń, a przede wszystkim, macie za sobą długie lata samodzielnego życia, doświadczenie kierowania innymi ludźmi, a dzisiaj Kościół wzywa was do posłuszeństwa – do poddania siebie – i Kościół wam obiecuje, że będzie to doświadczenie wzrostu. Jezus wzrastał w mądrości, w latach, i w łasce u Boga i u ludzi, a drogą do tego wzrostu było uniżenie i posłuszeństwo – to nie jest łatwe słowo! – zaznaczył hierarcha.

Zwracając się do przyszłych kapłanów kaznodzieja zauważył - rozpoczynaliście rekolekcje, niemal w tym samym czasie, kiedy ukazał się raport o grzechach ludzi Kościoła. Czy może być co dobrego z Kościoła? – pytał duchowny. – Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem takiej mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo! Noście to w sobie! Nie szukajcie chwały w kapłaństwie. Nie szukajcie w nim wywyższenia siebie. Szukajcie uniżenia, szukajcie zstępowania! – apelował metropolita łódzki!

- Kiedy czytamy dzisiejszą Ewangelię to widzimy, że jest w nią wpisane takie wezwanie do pewnej duchowej drogi od celebrowania Paschy, do stania się Paschą. (…) Oby wasze życie nie było tylko celebrowaniem. Kapłaństwa nie ocenia się tylko po tym, co potrafimy czynić. Ono wyraża się ostatecznie tym, kim jesteśmy. Nie chodzi tylko o to, że będziecie mieć prawo odprawiać Eucharystię, macie wielkie prawo stać się Eucharystią. Stać się Tym, co celebrujecie w Znakach. Jezus celebrował Paschę, aż się nią stał. Macie celebrować Eucharystię, aż się Nią staniecie! – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

Po homilii diakoni złożyli przysięgę, w której zobowiązali się wiernie wypełniać swoją służbę kapłańską. Następnym elementem uroczystości było złożenie przyrzeczenia posłuszeństwa swojemu ordynariuszowi, a przy śpiewie litanii do wszystkich świętych, podczas którego kandydaci leżeli krzyżem, wierni modlili się w ich intencji. Kolejnym etapem święceń było nałożenie rąk przez arcybiskupa i duchownych przybyłych na uroczystości. Nowi kapłani otrzymali ornaty, a po ich nałożeniu  metropolita łódzki namaścił ich dłonie olejem krzyżma świętego, który jest znakiem Ducha Świętego. Następnie łódzki pasterz przekazał nowym kapłanom dary ludu wiernego - patenę z hostią i kielich z winem i wodą i powiedział: “przyjmij dary ludu świętego, które mają być ofiarowane Bogu. Rozważaj co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża.” Po zakończeniu obrzędu Święceń nowi kapłani sprawowali swoją pierwszą w życiu Eucharystię.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki wręczył księżom neoprezbiterom książeczki jurysdykcyjne (dokument uprawniający do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania) testimonia (dokument potwierdzający otrzymanie święceń) oraz dekrety związane z ich przyszłą posługą.

Nowi kapłani Kościoła Łódzkiego zostali posłani do…

  • Ks. Szymon Brot mianowany wikariuszem parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi.
  • Ks.  Roman Jaguś mianowany wikariuszem parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża w Brzezinach.
  • Ks. Zbigniew Kądziołka mianowany wikariuszem parafii pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Jeżowie.
  • Ks. Łukasz Kołodziej mianowany wikariuszem parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Zelowie.

Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, potocznie nazywane: Seminarium 35 +, funkcjonuje w Archidiecezji Łódzkiej od września 2019. Seminarium przygotowuje do kapłaństwa kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia. Rektorem tego seminarium jest ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.


zobacz także: Przyszli prezbiterzy Kościoła Łódzkiego

Udostępnij
Galeria zdjęć