Autor: Tomasz Kopytowski
Rok po tragedii | Solidarni z Bejrutem #1

Zbliża się rocznica wybuchu w porcie w Bejrucie, który miał miejsce 4 sierpnia 2020 roku. W wyniku wybuchu 200 osób poniosło śmierć, prawie 8 tysięcy trafiło do szpitala, a 300 tysięcy mieszkańców stolicy Libanu straciło dach nad głową. Caritas Archidiecezji Łódzkiej, a także łódzkie Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” zaangażowały się w pomoc mieszkańcom Bejrutu.

Dzięki obecności w Bejrucie przedstawicieli „Domu Wschodniego” pierwsze kilka tysięcy dolarów można było od razu przeznaczyć na odbudowę najbardziej zniszczonych mieszkań i pomoc doraźną. Potem, w kolejnych tygodniach, dzięki diecezjalnej zbiórce oraz datkom zebranym przez poznańską Caritas, z Łodzi do stolicy Libanu płynęły kolejne pieniądze. Łącznie ponad ćwierć miliona złotych.

- Od kilku dni byliśmy w Bejrucie, tak naprawdę w drodze do Syrii. Mieliśmy ze sobą pieniądze na wsparcie mieszkańców Aleppo – wspomina ks. Przemysław Szewczyk, prezes Stowarzyszenia „Dom Wschodni – Domus Orientalis”. – W chwili wybuchu byłem kilka kilometrów od portu. Pierwsza myśl, która pojawiła się w głowie, to czy nasi znajomi w mieście są bezpieczni. Co z Maćkiem, który został w mieszkaniu, które wynajmuje stowarzyszenie?

- Zastanawiałem się co się dzieje. Fala uderzeniowa była tak silna, że w naszym mieszkaniu, oddalonym od portu jakieś 6 kilometrów, spadł klimatyzator ze ściany i wypadło okno i drzwi wejściowe – mówi Maciej Mirowicz, pracownik stowarzyszenia odpowiedzialny za projekty zagraniczne. – W mieście zapanował ogromny szok. Nigdzie nie można było się dodzwonić przez pierwsze kilkanaście minut. Ludzie próbowali ustalić czy ich bliscy są bezpieczni. Ja sam dodzwoniłem się do ks. Przemka dopiero po godzinie – wspomina Mirowicz.

- Szybko podjęliśmy decyzję, że w tej sytuacji zostajemy w Bejrucie, a pieniądze przeznaczone na Syrię wydamy na pomoc w Bejrucie – dodaje ks. Szewczyk. – Natychmiast skontaktowaliśmy się z przyjaciółmi z łódzkiej Caritas i po chwili uruchomiona została internetowa zbiórka na rzecz poszkodowanych w wybuchu.

W kolejnym materiale, który ukaże się już w środę na stronie Archidiecezji Łódzkiej opiszemy jaka pomoc została udzielona w Bejrucie dzięki zaangażowaniu Caritas Archidiecezji Łódzkiej, a także łódzkie Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”.

Przyłącz się do zbiórki „Solidarni z Bejrutem” i wspieraj pomoc mieszkańcom stolicy Libanu:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

90-507 Łódź, ul. Gdańska 111

Bank Pekao S.A. V O/Łódź

PLN 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181

USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178

SWIFT: PKOPPLPW

z dopiskiem „Solidarni z Bejrutem”.

Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”

ul. Piotrkowska 80, 90-102 Łódź

mBank, 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388.

Bieżące informacje o pomocy: