Autor: Piotr Drzewiecki
Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego dotarła na Jasną Górę

W środę, po czterech dniach pielgrzymowania, 480 pielgrzymów z Piotrkowa Trybunalskiego i okolicznych miejscowości dotarło na Jasną Górę.

Wyruszyli oni na pątniczy szlak w niedzielę, 11 lipca, po Mszy św. w piotrkowskiej Farze. Hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Jezus nadzieją Kościoła łódzkiego” i nawiązuje ono do 100-lecia erygowania diecezji łódzkiej. – Jak co roku pielgrzymujemy na święto Matki Bożej z Góry Karmel.

Szliśmy w trzech grupach. Najmłodszy pielgrzym ma 1,5 roku, zaś najstarszy pątnik - 75 lat. Ze względu na ograniczenia epidemiczne pielgrzymi codziennie po dojściu na noclegi wracali autokarami do swoich domów, zaś następnego dnia byli dowożeni na miejsce rozpoczęcia kolejnego etapu pielgrzymowania – wyjaśnia ks. Paweł Słabaszewski, kierownik pielgrzymki.

W dniu wczorajszym, porannej Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. Nawiązując do hasła pielgrzymki, Biskup mówił w homilii o Maryi jako Tej, która jest źródłem nadziei i zachęcał wszystkich do zawierzenia się Jezusowi, a więc do okazania takiej ufności, jaką miała w sobie Maryja. Za wzór całkowitego zawierzenia kaznodzieja podał kard. Stefana Wyszyńskiego - wielkiego Prymasa Tysiąclecia, który we wrześniu zostanie ogłoszony błogosławionym.

Po Mszy św. pątnicy uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej, które odbyło się na wałach jasnogórskich, natomiast o godz. 15.00 wzięli udział w nabożeństwie ku czci Bożego Miłosierdzia w Dolinie Miłosierdzia. W godzinach wieczornych każda z trzech grup uczestniczyła w czuwaniu, które zakończyła Mszą św. z obrzędem przyjęcia szkaplerza. W dniu dzisiejszym, tj. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, pielgrzymi wezmą udział w uroczystej Mszy św. na szczycie jasnogórskiego klasztoru, po czym wrócą do Piotrkowa Trybunalskiego.

152. pielgrzymkę zakończy wspólna liturgia Mszy św. w sobotę, 17 lipca, w piotrkowskiej Farze.