Autor: ks. Piotr Kosmala
20 lat Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej

10 kwietnia 2001 r. arcybiskup Władysław Ziółek powołał nową obsadę personalną wydziałów, komisji i referatów Kurii Archidiecezji Łódzkiej. Wśród dotychczasowych duszpasterstw, które działały od wielu lat, pojawiły się też nowe. Jednym z nich jest Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych. Archidiecezjalnym duszpasterzem został ks. Piotr Kosmala

Pierwsza Msza święta w kościele Opatrzności Bożej została odprawiona 16 września 2001 r. i od tego czasu w tej właśnie parafii niepełnosprawni z Łodzi i okolic raz w miesiącu mogą się wspólnie spotykać. W spotkaniach tych uczestniczy ok.100 - 150 osób. Osobowość prawną już jako Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej otrzymaliśmy 18 grudnia 2002 r., a dwa lata później (14.12.2004 r.) uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki osobowości prawnej możemy pozyskiwać fundusze z 1 % podatku. Prezesem stowarzyszenia od samego początku jest p. dr Ewa Sieńko

30 maja 2005 r. ks. Arcybiskup dokonał otwarcia Centrum Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych „Arka” w starej plebanii. Odbywają się tu cykliczne spotkania grupy młodzieżowej, turystycznej, „papieskiej” oraz są organizowane wystawy fotografii, obrazów i rękodzieła osób niepełnosprawnych.

Najważniejsze wydarzenia

Pielgrzymki zagraniczne:

• 2002  udział w Narodowej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Lourdes
    • 2002 Budapeszt (Europejskie Spotkanie Młodych)
    • 2003 Lourdes i La Salette
    • 2004 Wilno
    • 2006 Lourdes
    • 2008 Ziemia Święta
    • 2010 Rzym
    • 2015 Medjugorie
    • 2016 Rzym i San Giovani Rotondo

• Coroczne trzydniowe rekolekcje adwentowe w wybranych ośrodkach rekolekcyjnych (Drzewociny, Częstochowa, Porszewice, Licheń)
  • turnusy wakacyjne z których każdego roku korzysta ok. 150-200 osób m.in. Charzykowy, Mała Ruś, Sielpia Wielka, Okoniny Nadjeziorne, Sulejów
  • Pielgrzymki i wycieczki krajowe: Jasna Góra, Licheń, Kraków, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Niepokalanów, Warszawa, Gidle, św. Anna, Świnice Warckie, Gietrzwałd, św. Lipka, Stoczek Warmiński, Gdańsk, Sopot, Leżajsk, Zamość, Malbork, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Łowicz, Święty Krzyż itd., Pelplin, Grudziądz, Chełmno, Ossów, Sokółka, Supraśl, Kalisz, Tum, Skępe, Toruń, Płock i wiele innych
  • coroczny udział w ogólnopolskiej pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasnej Górze ( 6 lipca – Matki Bożej Uzdrowienie Chorych)
  • Wieczerze wigilijne, zabawy karnawałowe, Sylwester itd.
  • wycieczki po łódzkich muzeach, parkach, świątyniach
  • wyjścia do teatrów i kin
  • paczki świąteczne dla wszystkich członków stowarzyszenia (i nie tylko)
  • zajęcia rehabilitacyjno-sportowe, które odbywały się w Centrum Sportu i Rekreacji Rodzinnej „STACJA NOWA GDYNIA”.
  • Opracowaliśmy program edukacyjno-integracyjny „Zburz ten mur” przygotowany z myślą o młodzieży szkół ponad gimnazjalnych. Program ten (prowadzony w latach 2003-2008) pozwalał młodym ludziom poznać problemy codzienne osób niepełnosprawnych.
  • 18 sierpnia 2002 – spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na krakowskich Błoniach (90 osób)
  • 26 maja 2006 - Spotkanie w Częstochowie z papieżem Benedyktem XVI (50 osób)

W celu pozyskania środków na naszą działalność zorganizowaliśmy 16 edycji charytatywnej aukcji artystycznie zdobionych strusich pisanek pod hasłem „Malowane nadzieję” (w latach 2002-2017). Wśród artystów, którzy wykonywali nietypowe pisanki na naszą licytację byli m.in. Jerzy Duda-Gracz, Magdalena Abakanowicz, Claudia Cardinale, Stasys Eidrigevičius , Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn,  Jan Kanty Pawluśkiewicz, Adam Małysz, Papcio Chmiel, Grzegorz Rosiński etc. Aukcja, która odbywał się w Hotelu Andel’s (poprzedzona wystawą  w Manufakturze) pozwalała nam na realizację wielu imprez i projektów.