Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 432
Christos woskresie! – Wielka Noc w Kościele Greckokatolickim

Dziś w nocy - po blisko 50 - dniach przygotowania i Wielkiego Postu wierni Kościoła Greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich -  podczas nocnej liturgii wyśpiewali radosne "Christos woskresie", "Woistinu woskriesie" – Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał, tym samym kończąc okres pokuty.

Jak tłumaczy  ks. Vasyl Berkyta – proboszcz łódzkiej wspólnoty greckokatolickiej – wieczorne uroczystości rozpoczynają się od odmówienia modlitw nagrobnych, które odmawiane są przy płaszczeniecy, którą następnie duchowy przenosi do ołtarze, gdzie przechowywana jest do Wniebowstąpienia Jezusa. – podkreślił duchowny.

W miejscu grobu Bożego została umieszczona ikona Zmartwychwstania Pańskiego, a wszyscy zebrani za celebransem i służbą ołtarza przeszli w procesji, która rozpoczęła jutrznię wielkanocną. – Jutrznia śpiewana opowiada o tym, że Chrystus Zmartwychwstał i każdemu z nas dał nowe życie. – dodaje ksiądz Berkyta.

Następnie wierni uczestniczyli w Boskiej Liturgii, w czasie której konsekrowano dary chleba i wina, które po konsekracji zostały rozdzielone wiernym.

Liturgię zakończyło błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, które zostaną spożyte podczas świątecznego śniadania w poranek zmartwychwstania!

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie  metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

Galeria zdjęć