Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 889
„Kryzys czy szansa? Katecheza w postpandemicznym świecie” – sympozjum katechetyczne on-line
Udostępnij

W Łodzi zakończyło się XIX Sympozjum Katechetyczne zorganizowane przez Święty Wojciech Dom Medialny z Poznania. Tytuł tegorocznego spotkania – z uwagi na trawiącą pandemię – odbywającego się on-line brzmiał: „Kryzys czy szansa? Katecheza w postpandemicznym świecie”.

W pierwszym dniu sympozjum uczestnicy poprzez platformę Zoom wzięli udział w  panelu dyskusyjnym zatytułowanym  „Relacje międzyludzkie w pandemicznym i postpandemicznym czasie”, a którego gośćmi byli: mgr Małgorzata Taraszkiewicz, o. dr hab. Ignacy Kosmala OFM Conv. Oraz prof. dr hab. dhc multi Bogusław Śliwerski.

Natomiast w sobotę – drugim dniu sympozjum – panel dyskusyjny animowany przez ks. dra hab. Andrzeja Drugałę nosił tytuł „Podążanie za współczesnym człowiekiem – aktualne wyzwania Kościoła” , a zaproszeni do panelu zostali: ks. abp dr hab. Grzegorz Ryś, ks. bp dr hab. Wojciech Osial, ks. bp dr Szymon Stułkowski oraz pani dr Agata Rujner.

Każdy z panelistów odnosząc się do tematu spotkania podzielił się swoim doświadczeniem trudnego czasu pandemi zarówno dla Kościoła, szkoły, rodziny i całego społeczeństwa.

Arcybiskup łódzki zabierając głos jako pierwszy zauważył, że tan czas covid jest czasem trudnym, ale - albo przejdziemy przez niego razem albo nie wyjdziemy z niego nikt! – podkreślił. Zwrócił uwagę, że trwający czas pandemii jest krzyżem, ale ma – on wymiar wspólnotowy. Nie jest krzyżem pojedynczych osób, ale ludzkich wspólnot. Krzyż często jest wydarzeniem niezrozumiałym, bo gdyby nie był niezrozumiany, to nie byłby krzyżem.  – dodał. Przypomniał również, że wychodząc do wiernych - w czasie pandemii - wystosował dwa listy do wiernych Archidiecezji Łódzkiej wskazując na to, że w tym czasie nie są sami, że jesteśmy jedno jako Kościół idąc razem w tym trudnym czasie.

Biskup Szymon Stułkowski zwrócił uwagę na to, że w czasie pandemii Kościół starał się wychodzić do swoich wiernych na tyle, na ile to możliwe, po pierwsze samemu ucząc się tej nowej sytuacji, a po drugie adaptując do niej swoją działalność. – podkreślił hierarcha.  - Wierni w czasie pandemii chcieli brać udział w transmisjach Mszy świętej, ale nie tych celebrowanych gdzieś daleko, ale z własnej parafii, którą odprawiają ich księża. – dodał. Dzieląc się własnym doświadczeniem z Archidiecezji Poznańskiej wskazał na to, że w tym czasie covidowym opieką duszpasterską obejmowani są wiernymi jak i duchownymi, którzy popadają w stany depresyjne wynikające z zamknięcia i separacji.

Odpowiedzialny za katechezę w Episkopacie Polski – ks. bp Wojciech Osial odnosząc się do katechezy w czasie pandemii wspomniał o dwu spojrzeniach na katechezę – pierwsze z nich zamyka się w stwierdzeniu: róbmy dobrze to, co do nas należy, a drugie spojrzenie – diametralnie różne - to wszystko jest już przeszłością, teraz trzeba prowadzić katecheza nowocześnie - na nowo! Hierarcha zwrócił uwagę na to, że możemy się różnić, ale najważniejsze jest, by nie być przeciw sobie. – dodał. - Możemy podejmować idee i pomysły w katechizacji, ale bez uruchomienia płaszczyzn w duszpasterstwie, to nie będzie funkcjonować. Dlatego trzeba położyć nacisk na odnowę. W zdalnym nauczaniu - nauczaniu on -line - brak jest relacji, które są fundamentem nauczania. Jeśli katecheta nie ma relacji - nic nie uda mu się zrobić. Katecheza to relacja!- podkreślił przewodniczący sekcji katechetycznej Episkopatu Polski.

W panelu zabrała głos również pani dr Agata Rujner z UKSW zachęcając wszystkich do zrobienia gruntownego rachunku sumienia z czasu pandemii pytała – jak była moja postawa w czasie tej pandemii? Czy ci, którzy widza jak żyję, mogą we mnie zobaczyć brata i bliskiego? Co myślę? Co robię? Co zaniedbuję? – pytała panelistka. Doktor Teologii Moralnej zauważyła, że poprzez miniony rok zamknięcia oswoiliśmy się już z tym stanem i przyzwyczailiśmy się już do pewnych mechanizmów, tylko co dalej? Czy stawiliśmy czoło nowym wyzwaniom, w nowej rzeczywistości? Pandemia to jedno, ale stan Kościoła w rzeczywistości problemów w brakiem konkretnych działań i występowania młodych z Kościoła to drugi temat, który jest dziś dla nas bardzo ważny. – dodała.

Spotkanie zakończyły pytania skierowane do panelistów od uczestników spotkania, którymi byli dyrektorzy szkół, katecheci, rodzice oraz sami uczniowie.

Druga część sobotniego sympozjum to dwie sesje warsztatowe prowadzone na platformie Zoom. W pierwszej sesji temat: Jezus mistrzem komunikacji poprowadziła  s. dr Judyta Pudełko, a drugi: Jak słuchać by usłyszeć - dr Karolina Siodomiak.

W drugiej sesji warsztatowej miały miejsce trzy spotkania zatytułowane: Budowanie wiarygodności i autorytetu - dr Agnieszka Kozak, Gdy uczeń mówi sprawdzam, - mgr Katarzyna Frużyńska oraz Interaktywne formy komunikacji z uczniem, ks. dr Marek Studenski - ks. mgr lic. Piotr Góra.

Materiały z Sympozjum – dzięki uprzejmości Święty Wojciech Dom Medialny z Poznania - będą dostępne na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej oraz stronie www. archidiecezja.lodz.pl w najbliższym czasie.

 

Udostępnij
Galeria zdjęć