28 lutego w drugą niedzielę Wielkiego Postu odbyło się kolejne spotkanie „Znaki z góry” w kościele Księży Salezjanów pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych w Łodzi.
Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą i śpiewem, a następnie metropolita łódzki odpowiadał na pytania i analizował problemy, które zostały poruszone przez młodzież w minioną niedzielę. Dotyczyły one braku jedności w Kościele, chrztu dzieci oraz wyzwania, jakim jest przyznanie się do wiary w dzisiejszych czasach. Uczestnicy sami zauważyli, że pandemia przyczyniła się do zwiększenia pragnienia spotkania się we wspólnotach, wrażliwości miłosierdzia oraz samodyscypliny.
W kolejnej części spotkania ksiądz Adam Pawlak odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, tłumaczył, jaką rolę w chrześcijaństwie pełni biała szata. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których odpowiadali na przygotowane wcześniej pytania.
- Pierwsze zagadnienie dotyczyło bliskości wobec Pana Boga. Kiedy po raz pierwszy doświadczyłem Jego obecności? Drugie nawiązywało do postawy uczniów, którzy widząc Jezusa przemienionego, bardzo się przestraszyli. Próbowaliśmy przypomnieć sobie, czy w naszym życiu były momenty, w których baliśmy się Pana Boga albo błędnie sądziliśmy, że nie pasujemy do Niego z powodu naszej grzeszności. Trzecie nawiązywało do słowa księdza Adama, to znaczy, czy widzimy jakieś pozytywne wydarzenia w czasie pandemii. - mówił duszpasterz młodzieży ksiądz Paweł Bogusz
W trzeciej, kulminacyjnej części, ksiądz arcybiskup w homilii wyjaśniał znak - białą szarfę, którą otrzymali uczestniczący w Eucharystii. Metropolita łódzki odwołując się do lśniącej, białej szaty Jezusa Chrystusa z góry Tabor powiedział, że Jezus pragnie się z nami tą bielą podzielić. Jednym z paradoksów Dobrej Nowiny jest, że stosownie do tego, co słyszymy w Apokalipsie, stajemy się czystymi (białymi, lśniącymi), gdy obmywamy nasze grzechy, nasze życie we krwi Baranka. Znak białej szaty powinien nam towarzyszyć aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. Stanowi ona centrum roku liturgicznego oraz wyraża tajemnicę, do której ostatecznie zmierzamy - przezwyciężenia grzechu, śmierci aż do zmartwychwstania.
Cykliczne, wielkopostne spotkania z młodzieżą zatytułowane „Znaki z góry” to kontynuacja minionych edycji Areny Młodych. Będą one podejmowane aż do Niedzieli Paschalnej, jako forma przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.