Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 516
Bp Pękalski: Jezus przyszedł też po to, by łamać pewne schematy! – Kościół Stacyjny Najświętszej Eucharystii #4

Dziś w kościele pw. Najświętszej Eucharystii na łódzkim osiedlu Retkinia zakończył się pierwszy etap pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. Liturgii stacyjnej w sobotę po Popielcu przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

W liturgii obok wiernych parafii uczestniczyli także alumni Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń wyraz z rektorem ks. dr. hab. Sławomirem Szczyrbą , a wszystkich przybyłych przywitał proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Ścieszko.

Odwołując się do ewangelii o powołaniu Lewiego ksiądz biskup zauważył, że - Jezus spojrzał najpierw na Lewiego, a później na pewno z wielką miłością spojrzał na wszystkich zgromadzonych na uczcie zaproszonych przez nawróconego i powołanego Lewiego. Patrzył na ich serca i oczywiście widział, że nie są święci, że potrzebują nawrócenia, uleczenia, bo On po to przyszedł, by leczyć złamanych na duchu. – tłumaczył kaznodzieja.

- Jezus swoją obecnością pośród celników i grzeszników pokazał, że On przyszedł między innymi też po to, by łamać pewne schematy, przekraczać pewne granice, uczyć człowieka innego spojrzenia na bliźnich. – zaznaczył biskup Ireneusz.

Duchowny zaapelował również do zgromadzonych - dajmy się także w naszych czasach prowadzić Duchowi Świętemu. Otwierajmy się na nowe Jego powiewy i światła, które nam pragnie przekazać, by nasze drogi nie były utartymi szlakami, po których tak wygodnie chodzimy, bo nieraz trzeba te utarte szlaki przekroczyć, by coś w naszym życiu się zmieniło. Byśmy bardziej otworzyli się na tych, którzy być może tak daleko odeszli od Kościoła, że do nich możemy dotrzeć tylko wówczas, jak z Kościoła wyjdziemy – w przenośnym tego słowa znaczeniu! – zakończył hierarcha.

Po zakończeniu liturgii została odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia, a ofiary zebrane na tacę podczas dzisiejszej liturgii zostaną przeznaczone na dzieła miłosierdzia prowadzone w retkińskiej parafii.

Koleją świątynia na szlaku wielkopostnego pielgrzymowania będzie kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, gdzie poniedziałkowej liturgii przewodniczyć będzie ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

Galeria zdjęć