Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 351
Bp Marczak o poście | Wielkopostne Kościoły Stacyjne | NSJ Retkinia

„Rozpoczęliśmy praktyki pokutne w minioną Środę Popielcową. Każdy z nas jest wezwany, aby ten święty czas przygotowania do Wielkanocy przeżyć podejmując modlitwę, post i jałmużnę”- mówił Ksiądz Biskup Marek Marczak, który przewodniczył Eucharystii sprawowanej w III Wielkopostnym Kościele Stacyjnym Łodzi.

Dalej w swoim słowie wyjaśniał, że podjęcie postu wymaga wielkie motywacji, zwłaszcza jeśli chodzi o znaczenie postu w sensie religijnym. „Dziś modne są posty podejmowane w celach zdrowotnych. Bywają ludzie, którzy ze względu na Boga nie podjęliby nawet jednej dziesiątej tych wyrzeczeń jakie podejmują w celu uzyskania zgrabnej sylwetki. Warto popracować trochę nad religijną motywacją naszych postów, zwłaszcza jeśli chcemy je podjąć w tym okresie Wielkiego Postu”- powiedział Bp Marczak.

W swojej homilii duchowny zwrócił uwagę na to, że post jest sposobem naszego wołania do Nieba, że źle jest nam w oddaleniu od Jezusa i jest naszym ogromnym pragnieniem, aby obecność Pana Jezusa była bardziej przeżywana w rodzinach czy też w miejscach pracy.

„Post ma również ogromne znaczenie dla naszej modlitwy. Któż z nas nie miał, albo nie ma trudności, aby się wytrwale modlić. Za pomocą postu można wzmocnić modlitwę. Modlitwa zwłaszcza błagalna staje się pełniejsza jeśli dodamy do niej post”- zauważył kaznodzieja.

Ksiądz Biskup dodał jednak, że modlitwa poparta postem nie może podobać się Panu Bogu kiedy płynie z serca twardego. „Prorocy wielokrotnie piętnowali modlitwy i posty, którym nie towarzyszyło naprawienie popełnionych niesprawiedliwości. Ojcowie Kościoła pouczali, że modlitwa potrzebuje dwóch skrzydeł, aby unieść się do Nieba. Nie wystarczy jest skrzydło postu. Drugim skrzydłem koniecznie potrzebnym modlitwie jest miłosierdzie wobec potrzebujących naszej pomocy”- dodał Ksiądz Biskup.

Przed błogosławieństwem wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, aby móc uzyskać odpust zupełny z racji pielgrzymki do jednej ze Świątyń, która jest na pielgrzymim szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.

Po Mszy Św. Ksiądz Biskup przewodniczył Drodze Krzyżowej, która w całej Polsce w I piątek Wielkiego Postu sprawowana była w intencji osób zranionych w Kościele.