Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 534
Abp Ryś: męczeństwo jest darem od Boga, który przyjmie ten, kto się modli! - Kościół Stacyjny św. Wojciecha #8

- Męczeństwo jest darem od Boga, którego nie przyjmie człowiek, który się nie modli. Pierwszy - starożytny - Kościół o męczeństwie mówił jako o darze. My dzisiaj myślimy, że męczennikiem jest ten, który dał Bogu najwięcej z siebie, dla nas męczeństwo jest synonimem ofiary, ale męczeństwo jest darem od Boga! – zauważył arcybiskup Grzegorz Ryś.

Dziś wieczorem wielkopostni pątnicy modlili się w Kościele Stacyjnym pw. św. Wojciecha – Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia – w Łodzi na Chojnach, gdzie liturgii stacyjnej przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś.

- Dziś mamy Kościół Stacyjny, którym jest kościół św. Wojciecha przez analogię do tego, jako Kościół Stacyjny jest w Rzymie. – mówił w homilii łódzki pasterz. - Dzisiaj w Rzymie Kościołem Stacyjnym jest jeden z kilku kościołów dedykowanych św. Wawrzyńcowi.  Obydwa te kościoły łączy to, że mają za patrona męczennika. Wawrzyniec jest jednym z najsłynniejszych męczenników starożytnego Kościoła. U początków Rzymskiego Kościoła jest męczeństwo Wawrzyńca w połowie III w. My jesteśmy w kościele, który jest dedykowany Wojciechowi – męczennikowi – który jest u początku naszej wiary – u początku naszego Kościoła w Polsce. – pokreślił kaznodzieja.

Metropolita łódzki zauważył, że - dar męczeństwa, to jest dar takiej miłości, że jak cię zabijają to ty wielbisz Boga i wybaczasz tym, którzy są twoimi katami. Człowiek może tak kochać. My męczenników czcimy za to, że tak kochali, a nie dlatego, że tak zostali zabici. Zabijanych ludzi są tysiące, miliony, ale nie są czczeni na ołtarzach. My czcimy męczenników dlatego, że otworzyli się na dar miłości niesłychanej, miłości do nieprzyjaciela i miłości do Boga w chwili, gdy ci wszyscy powiedzą, przecież cię Bóg zostawił, gdzie On jest kiedy ty umierasz? – tłumaczył.

Liturgię stacyjną zakończył śpiew Suplikacji w intencji ustania trwającej pandemii covid19.

Jutro liturgii w Wielkopostnym Kościele Stacyjnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na osiedlu Dąbrowa przewodniczyć będzie ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

Galeria zdjęć