Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 610
Łódzcy Grekokatolicy świętują Narodzenie Pańskie

Późnym wieczorem w Wigilię Narodzenia Pańskiego – obchodzoną wg kalendarza juliańskiego 6 stycznia - a więc 12 dni po obchodach Bożego Narodzenia w Kościele łacińskim - wierni Cerkwi Greckokatolickiej w Łodzi zgromadzili się na nabożeństwie Welykiej Powieczeryji przygotowującej do Boskiej Liturgii celebrowanej o północy – podobnie jak Pasterka w Kościele Rzymskokatolickim.

- Dzisiaj obchodzimy wigilię Bożego Narodzenia – wg kalendarza juliańskiego. – tłumaczy ks. Wasilij Berkieta – proboszcz łódzkiej parafii greckokatolickiej. - Spotykamy się w naszej Cerkwi we wspólnocie, by świętować ten szczególny czas. Modlitwy rozpoczęliśmy od Welykiej Powieczeryji – w której śpiew poucza, by każda osoba usłyszała, że dzisiaj Pan Bóg przychodzi i jest razem z nami! Pod koniec tej liturgii było błogosławieństwo darów – 5 prosfor, wina, pszenicy i oleju. Dary te zostaną po liturgii rozdane wiernym. – podkreśla duchowny.

W liturgii greckokatolickiej najczęściej uczestniczą mieszkańcy Ukrainy oraz Białorusi przyjeżdżający do Łodzi na studia oraz do pracy, którzy gromadzą się na wspólną modlitwę w swoim języku, gdyż liturgia celebrowana jest w języku ukraińskim.

zobacz także: Parafa Greckokatolicka w Łodzi 

Jak podkreśla duchowny greckokatolicki – już od dwu lat celebrujemy liturgię Bożego Narodzenia o północy, gdyż wiele osób 7 stycznia pracuje, ponieważ nie jest to dzień wolny od pracy. Pora nocna ma za zadnie ułatwić wiernym uczestnictwo w liturgii.  – tłumaczy ks. Berkieta.

W drugim dniu świąt – 8 stycznia – wierni Kościoła Greckokatolickiego wspominać będą Matkę Bożą, dzięki której Syn Boży stał się człowiekiem.

zobacz także: Łódzcy Grekokatolicy mają pierwszego diakona stałego

Grekokatolicy z Łodzi i okręgu łódzkiego gromadzą się na wspólną modlitwę w – kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów Łodzi (ul. Sienkiewicza 60) – gdzie w każdą niedzielę o godz. 9:00 jest nabożeństwo sprawowane. Natomiast o godz. 12:00 liturgia niedzielna jest sprawowana w dolnym kościele parafii oo. Pasjonistów (al. Pasjonistów 23). Z uwagi na obostrzenia wynikający z pandemii oraz większą powierzchnię świątyni liturgia niedzielna celebrowana jest o godz. 9:00 i 12:00 tylko w dolnym kościele oo. Pasjonistów na os. Teofilow. – zaznacza duchowny.

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie  metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

Galeria zdjęć