Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2333
Abp Ryś do kleryków: pokażcie twarz Jezusa, a nie tylko o Nim mówcie!

- Pokażcie nam Jego twarz! I co bracia, to jest właśnie to, do czego się przygotowujecie, żeby móc pokazać twarz Jezusa, a nie tylko o Nim mówić? To widzenie Jezusa jest niesłychanie ważne, bo jeśli nie widzimy Boga na twarzy Jezusa, to nieraz opowiadamy o Bogu straszne rzeczy. Kiedy tracimy twarz Jezusa z pola widzenia, to opowiadamy głupie rzeczy! – mówił do kleryków abp Grzegorz Ryś.

11 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w II Niedzielę Adwentu w katedrze łódzkiej uczestniczyło w obędzie admissio, który włącza ich grona kandydatów do przyjęcia święceń diakonatu i kapłaństwa w wyznaczonym do tego przez Kościół czasie.

W homilii łódzki pasterz powiedział między innymi -  jak nie znacie twarzy Jezusa, to nie tylko nie znacie prawdy o Bogu, ale nie znacie także prawdy o sobie - jakimi jesteście ludźmi? Słyszeliście nie raz w formacji seminaryjnej : łaska bazuje na naturze, najpierw człowieczeństwo, a potem wszystko inne, a co jest miarą człowieczeństwa? Jaka jest właściwa antropologia? Jaki jest humanizm? Jaka jest wizja – kim jest człowiek? Chcecie znać prawdę o człowieku, patrzcie na twarz Jezusa! – podkreślił kaznodzieja.

- Admissio - kandydatura – to ostatnia prosta do święceń – tak się zwykło mówić, to znaczy, że to ostatni kawałek drogi do tego, by wejść w tę misję. Ostatnia prosta, by zostać posłanym przed twarzą Boga i pokazywać twarz Jezusa, która jest twarzą Boga i twarzą Człowieka. To właśnie głosimy w ewangelii. – zaznaczył arcybiskup.

Na koniec homilii arcybiskup zwrócił się do alumnów mówiąc - bardzo was potrzebujemy, ale właśnie takich, jakimi was opisuje dzisiejsze słowo! – zakończył.

Po homilii kandydaci do diakonatu poprzez swoje „chcę”, które było odpowiedzią na postawione przez arcybiskupa łódzkiego pytania, publicznie wyrazili swoją gotowość do przyjęcia w przyszłości Święceń Diakonatu i Prezbiteratu.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi p.w. św. Stanisława Kostki i św. Teresy od Dzieciątka Jezus zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku przez ówczesnego ordynariusza diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem seminarium został ks. Jan Krajewski. Aktualnie w seminarium studiuje blisko 50 alumnów.