Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 654
Abp Ryś: czy jesteś w misji Jezusa - in persona Christi?

- Czy ja jestem wpisany w misję mesjańską? Czy w Jezusie idę, bo Jezus jest posłany? Czy w Jezusie głoszę, bo Jezus jest Słowem wcielonym! Czy ja jestem in persona Christi? To nie jest urzędowe, że dostał święcenia i jest in persona Christi, ale w wymiarze moralnym, osobowym. Jeśli nie, to może pojawić się pokusa: rozpraszać, wyganiać i głosić bzdury! – mówił abp Ryś.

W oratorium Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemprtoris Mater celebrowana była Eucharystia, w czasie której arcybiskup metropolita łódzki udzielił posługi akolity jednemu z alumnów tegoż seminarium. W liturgii obok alumnów i wychowawców seminarium wzięli udział katechiści oraz duchowni diecezjalni i zakonni.

Przywołując księgę Jeremiasza – z dzisiejszej liturgii słowa - łódzki pasterz pytał: dlaczego pasterze są naganni? Dlatego, że tracą owce i je rozpraszają – gubią i rozpraszają. Jest wielkim dramatem, gdy pasterz owce rozprasza, że je dzieli – efekt jest taki, że owce są rozgonione na wszystkie możliwe strony. Tu nie chodzi o to, byśmy się rozglądali dookoła siebie i patrzyli, kto jest niegodziwym pasterzem, tylko byśmy widzieli w sobie takie działania, że to ja jestem tym, który gubi, który rozprasza. To jest o każdym z nas! – podkreślił.

Pan Bóg obiecuje Mesjasza po to, byśmy przestali rozpraszać, a zaczęli gromadzić, żebyśmy przestali tracić, a zaczęli szukać i po to, żebyśmy nie biegali kiedy nas nikt nie posłał i byśmy nie głosili jeśli nie usłyszeliśmy od Pana, żebyśmy się nie odważyli opowiadać własnych bajek, pomysłów, poglądów! Byśmy nie czynili tego stając, by głosić orędzie Boże. – zaznaczył kaznodzieja.

Po homilii ksiądz arcybiskup odmówił nad kandydatem do akolitatu modlitwę błogosławieństwa, a następnie wręczył mu dary ludu wiernego – chleb i wino, które jako nadzwyczajny szafarz Eucharystii będzie mógł rozdzielać.

Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater pod patronatem Najświętszej Maryi Panny Redemptoris Mater, Patrona Archidiecezji Łódzkiej św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, czterech Ewangelistów i świętego Anterosa papieża, męczennika zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza ewangelisty tj. 21 września 2019 r. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany został ks. Michał Jaworski. Aktualnie w łódzkim seminarium Redemptoris Mater studiuje 7 alumnów.


zobacz także:

Galeria zdjęć