Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 438
Abp Ryś: Bogu nie daje się pieniędzy. Bogu daje się siebie

„Ta uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni. Wszyscy bowiem wrzucali na ofiarę Bogu z tego, co im zbywało; ta zaś z niedostatku swego wrzuciła wszystko, co miała na utrzymanie”

O ubogiej wdowie, która składa w ofierze całe swojej życie mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy domu biskupiego.

W swoich rozważaniach do dzisiejszego słowa Ksiądz Arcybiskup odnosząc się do ubogiej wdowy, która oddaje ostatni grosz, zwrócił uwagę na to, że ta kobieta składa całe swoje życie. „Kiedy widzimy z Jezusem tę jej sytuacje, że ona jest w sytuacji skrajnego głodu i za te dwa pieniążki zamiast kupić sobie coś do jedzenia, ale wrzuca je do skarbony, to wtedy rozumiemy, że wrzuca ona swoje całe życie”- mówił Abp Ryś.

Dalej w swojej homilii Metropolita Łódzki przypomniał postać Św. Franciszka, który chciał odbudować kościół za pieniądze, które pozyskał ze sprzedaży płótna, które zabrał ojcu. Za pieniądze zwłaszcza nie swoje nikt nie odbuduje kościoła. „Później Franciszek zrozumiał, że Kościół odbuduje się angażując siebie samego. Kiedy zrezygnował z majątku, a oddał Chrystusowi życie to odbudował San Damiano, a później jeszcze inne kościoły, a w ostateczności wiemy, że odbudował Kościół katolicki wtedy. Bogu nie daje się pieniędzy. Bogu daje się siebie”- podkreślił kaznodzieja.

Duchowny mówił także, że w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest nam pójść na całość i boimy się, że coś stracimy. „Ta wdowa jest niezwykłym przykładem. Jej męstwo i takie zaufanie Bogu, że nic nie straci wrzucając wszystko- całe swoje życie. Ona nie potrzebuje zachowywać choćby jednego z tych pieniążków dla siebie. Ona naprawdę idzie na całości, a my gdzieś ten jeden pieniążek wydusimy Chrystusowi jeśli chodzi o prawdę i o czystość”- zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.


W codziennych Eucharystiach z metropolitą łódzkim transmitowanych on-line z kaplicy domu biskupiego można uczestniczyć codziennie o godz. 7:30, a w niedzielę o godzinie 9:30 wchodząc na stronę www.archidiecezja.lodz.pl lub na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.