Autor: KAI
Wyświetleń: 2340
Rozpoczęło się 387. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski
Udostępnij
Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce to główny temat rozpoczętego w poniedziałek dwudniowego 387. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które potrwa w Łodzi i Pabianicach. Po raz pierwszy biskupi podejmą szereg zagadnień duszpasterskich, omawiając je w małych grupach tematycznych, poświęconych m.in. strategii wobec pandemii, stosunkom państwo-Kościół czy komunikacji społecznej.

Głównym tematem 387. zebrania plenarnego Episkopatu Polski są wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. Nowym rozwiązaniem zastosowanym wobec prac biskupów będą spotkania w małych grupach tematycznych.

Pierwsza z nich zajmie się strategią w czasie i po pandemii. W tematykę wprowadzi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach, jednocześnie sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Druga grupa pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówi temat: „Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych”. Trzecia zaś podejmie zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. W tematykę tę wprowadzi i poprowadzi dyskusję ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Kolejna grupa tematyczna poświęci czas na komunikację Kościoła. Jej moderatorem będzie nowy rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak. Tematem rozmów piątej grupy będzie natomiast „Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian”. Jej moderatorem będzie ks. dr Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Relatorzy pięciu grup zdadzą następnie sprawozdanie z ich pracy wszystkim biskupom drugiego dnia obrad plenarnych. Ma to pomóc wyznaczeniu kierunku pracy duszpasterskiej dla całego Kościoła w Polsce w poszczególnych dziedzinach.

- To jest metodologia stosowana w wielu innych gremiach. Księżom biskupom pozwoli ona na podjęcie większej liczby aktualnych tematów, a zarazem przedyskutowanie ich w małych grupach, aby obserwacje i konkluzje z nich płynące były dokładniejsze - mówił podczas briefingu dla dziennikarzy przed obradami biskupów rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

Oprócz kwestii duszpasterskich innym ważnym zagadnieniem będzie droga formacji prezbiterów w Polsce oraz dokument „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Tej części spotkania będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, który jest przewodniczącym Komisji Duchowieństwa.

Biskupi omówią ponadto kwestie sprawy dotyczące Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a także dotyczące rodziny, poruszane przez Radę ds. Rodziny.

- To są kwestie zawsze aktualne, przeżywamy pewien kryzys rodziny, także pod kątem przeżywanej w niej wiary i to też będzie przedmiotem dyskusji - powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ.

Obrady biskupów odbywają się w Łodzi ze względu na rozpoczynający się niebawem rok 100-lecia powstania diecezji łódzkiej. Podczas spotkania Episkopatu zostaną zapowiedziane jubileuszowe obchody, których inauguracja planowana jest w grudniu. Pierwszy dzień obrad ma miejsce w Łodzi, drugi natomiast w Pabianicach.

Archidiecezja łódzka to diecezja głównie miejska, złożona głównie z dominującej aglomeracji łódzkiej oraz pomniejszych, jak Piotrków Trybunalski, Pabianice, Bełchatów czy Zgierz. Składa się na nią 220 parafii i kościołów rektoralnych oraz 600 kapłanów pracujących na terenie archidiecezji. W obecnym roku do łódzkiego seminarium duchownego przyjęto 9 mężczyzn, którzy rozpoczną formację zmierzającą do przyjęcia święceń kapłańskich.

W grudniu z okazji jubileuszu zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących, jak m.in. koncerty, konferencje i wystawy oraz wydarzenia organizowane przez różne środowiska, jak kapłani i zgromadzenia zakonne, sportowcy czy służba zdrowia - poinformował rzecznik archidiecezji łódzkiej ks. Paweł Kłys.

Już w ubiegłą niedzielę w 15 kościołach archidiecezji celebrowane były Msze święte pod przewodnictwem biskupów z całej Polski - te świątynie w czasie jubileuszu będą kościołami stacyjnymi.

Zebranie plenarne będzie połączone z celebracjami liturgicznymi. Pierwszego dnia obrad biskupi uczczą św. s. Faustynę Kowalską, patronkę Łodzi. W jej święto, Eucharystii o godz. 18.00 w archikatedrze łódzkiej będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. W drugim dniu rano biskupi będą koncelebrowali Mszę św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach.

Po zakończeniu obrad zostanie opublikowany komunikat.

Udostępnij
Galeria zdjęć