Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1018
Abp Ryś do kleryków: kogo widzisz kiedy wchodzisz do kościoła?

- Z jednej strony istotniejsze jest to, kim jesteśmy od tego, co umiemy zrobić! Z drugiej strony jest niesłychanie ważne jest to, kogo widzisz, kiedy wchodzisz do kościoła. – mówił do alumnów arcybiskup Grzegorz.

W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi pw. Dobrego Pasterza metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył obrzędowi Admissio jednego z alumnów Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do święceń. Kandydata przedstawił biskupowi rektor seminarium 35+ ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.

W homilii przywołując słowa ewangelii hierarcha powiedział miedzy innymi - możecie mieć w kościele ludzi, którzy mają wzrok wbity w ziemię i nie potrafią swojego wzroku ponieść, by spojrzeć w niebo – i to wcale nie chodzi o stan kręgosłupa.  Jak ważna dla nas  wiara w takich ludzi. Wiara, że Duch Święty może ich wyprostować, że Duch Święty włoży w ich usta słowa uwielbienia i będą wychwalać Boga i na nich będzie się rozwijał Kościół. – tłumaczył.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji łódzki pasterz pytał – co jeszcze możecie powiedzieć? Jakie słowo tu cokolwiek załatwi? Każdy z nas otwiera tę księgę, by odnaleźć to słowo, które będzie objaśnieniem do tego czasu, który przeżywamy! Z tym większą nadzieją otwieramy tę księgę, im bardziej wiemy, że nie mamy tego słowa sami z siebie. Wszyscy jakoś dotykami jakiejś bezradności. Wtedy tym bardziej się liczy to, kim jesteś niż to, co umiesz! Przygotować się do święceń znaczy nauczyć się wielu rzeczy, ale tak naprawdę chodzi o to – kim jesteś? Kim się stajesz na tej drodze? Jak dalece upodabniasz się do Niego, to tego, w którym masz potem działać? – pytał kaznodzieja.

W obrzędzie kandydatury swoją gotowość do przyjęcia – w określonym przez Kościół czasie – święceń diakonatu i kapłaństwa wyraził kleryk Szymon Brot pochodzący z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi.

Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń –  Seminarium 35+ – przygotowuje do stanu duchownego kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia. Zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2014 r. Po święceniach diakonatu klerycy wracają do swoich rodzinnych diecezji, z której zostali delegowani przez biskupów ordynariuszy.

Od czerwca 2014 do września 2019 Seminarium miało ono swoją siedzibę w Krakowie. Od września 2019 uczelnia mieści się w budynku przy Archikatedrze Łódzkiej. W tym samym gmachu ma swoją siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.

Galeria zdjęć