Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1006
XIX Niedziela Zwykła - 16 VIII 2020

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 16 sierpnia 2020 r.

1. 95. Łódzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, jak co roku, wyruszy 21 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: JEDEN DUCH, JEDNO SERCE. Ze względu na trwającą epidemię przyjmujemy w tym roku szczególną formę pielgrzymowania. Będzie mogło pielgrzymować jedynie 100 osób dziennie oraz grupa 50 osób odpowiedzialna za organizację i przeprowadzenie pielgrzymki.
Porządek zapisów do grupy pieszej (osoby w wieku od 18 do 65 roku życia):
17 sierpnia – na pielgrzymowanie 1. dnia (21 sierpnia)
18 sierpnia – na pielgrzymowanie 2. dnia (22 sierpnia)
19 sierpnia – na pielgrzymowanie 3. dnia (23 sierpnia)
20 sierpnia – na pielgrzymowanie 4. dnia (24 sierpnia)
Dolny kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, w godz. od 16.00 do 20.00.
Szczególną, priorytetową formą pielgrzymowania będzie pielgrzymowanie duchowe. Do tej grupy będzie można się zapisać we wszystkich parafiach. Każdy pielgrzym duchowy otrzyma materiały do rozważań, tradycyjny znaczek pielgrzyma oraz zostanie wpisany na listę pielgrzymów duchowych.
Zapraszamy również do Sanktuarium MB Zwycięskiej na Mszę św. rozpoczynającą pielgrzymkę 21 sierpnia o godz. 6.00, na przywitanie pielgrzymów na Jasnej Górze oraz na Mszę św. przed szczytem jasnogórskim 24 sierpnia o godz. 19.00. Msza św. dziękczynna na zakończenie pielgrzymki tradycyjnie odprawiona zostanie w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej 27 sierpnia o godz. 18.00.
Będziemy mogli być w codziennej łączności z pielgrzymami pieszymi za pomocą transmisji internetowych oraz mediów społecznościowych.

2. Kuria Metropolitalna Łódzka przesyła w załączeniu informacje dotyczące jubileuszowej pielgrzymki Archidiecezji Łódzkiej do Gniezna.

3. Pod patronatem Rady ds. Rodziny KEP oraz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka zostało przygotowane Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie. Adresatami kompendium są przede wszystkim kapłani, rodziny doświadczające śmierci dziecka na skutek niepowodzenia położniczego oraz osoby zaangażowane w strukturach Duszpasterstwa Rodzin. Dokument określa warunki kościelnego pogrzebu i sposobów jego celebracji, a także chrześcijańskiego przeżywania w rodzinach i wspólnocie parafialnej żałoby po niezawinionej przez rodziców śmierci w okresie prenatalnym nieochrzczonego dziecka. Kompendium oprócz wskazań duszpasterskich dla kapłanów i rodzin zawiera także informator pastoralno-liturgiczny, w którym zamieszczono dokumentację niezbędną do wyprawienia pogrzebu dziecku martwo urodzonemu wraz ze szczegółowym omówieniem organizacji pochówku w przypadku, gdy płeć dziecka została ustalona oraz gdy pozostaje niezidentyfikowana.
W informatorze zawarto teksty liturgiczne (rytuał) składające się na trzy możliwe formy sprawowania kościelnego pogrzebu dziecka nieochrzczonego, formularz mszalny, prefacje mszalne o zmarłych, czytania biblijne, psalmy responsoryjne, aklamacje przed Ewangelią, propozycje modlitwy wiernych i pieśni podczas Mszy pogrzebowej, a także propozycje nabożeństw z udziałem rodziców w żałobie, w tym również na Dzień Dziecka Utraconego.
Kompendium opatrzył wstępem bp Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Dokument stanowi praktyczną pomoc do wykorzystania w posłudze duszpasterskiej.Osoby zainteresowane kompendium proszone są o kontakt z Ks. Robertem Jaśpińskim Przewodniczącym Wydziału Duszpasterstwa Rodzin (605 191 331).