Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1501
Abp Ryś podczas dożynek w Krzepczowie: Bóg jest wyśmienitym Rolnikiem!

Ze śpiewem na ustach, z wieńcem dożynkowym w dłoniach oraz chlebem upieczonym z tegorocznej mąki przybyli do parafii pw. św. Wojciecha mieszkańcy Krzepczowa i okolic, aby wraz z metropolitą łódzkim – księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem - podziękować Bogu za dar tegorocznych zbiorów.

Od błogosławieństwa wieńca dożynkowego rozpoczęła się liturgia dziękczynna, która stała się ukoronowaniem tegorocznej pracy na roli – pracy, która trwa cały rok i nie kończy się wraz ze żniwami – zauważył we wprowadzeniu do liturgii ks. Adam Stańdo – proboszcz Krzepczowskiej parafii.

- Przychodzicie dziś do świątyni z plonami tego co zasialiście, co urodziła ziemia, dzięki waszej pracy. – mówił podczas homilii metropolita łódzki. - Z drugiej strony teraz też odbywa się siew. Tym, który sieje jest Pan Bóg. Pan Bóg sieje Słowo. Czeka, aż przyniesiecie owoce z tego siewu. Dziś przynieśliście owoce własnego siewu. Dożynki są bardzo dobrym momentem, żeby zapytać też o owoc siewu Boga w naszym życiu. – podkreślił hierarcha.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że – Słowo, które dziś Bóg w nas sieje nie jest prostym Słowem, choć przedstawia prawdy zasadnicze. Bóg z nas nigdy nie rezygnuje! Bóg jest tym niezmordowanym Siewcą. Bóg sieje w nas swoje Słowo, ale Bóg sieje także w nas swoje dary: wezwanie i miłość. Bóg ma cierpliwość większą niż wy. Wy musieliście poczekać na te plony. Bóg potrafi czekać. Bóg jest wyśmienitym Rolnikiem. On potrafi czekać, a Jego czekanie nigdy nie jest bierne, ale jest pełne miłości i miłosierdzia! – zauważył.

Zwracając się do uczestników liturgii metropolita łódzki powiedział - nawet jeśli macie w sobie takie poczucie, że Bóg w was siał całe lata, a Słowo padało w was na różną glebę: czasem na drogę, a czasem na skały - i tak patrząc po ludzku nic z tego nie ma - Pan widzi plon, który wzejdzie z tych waszych ziaren. Możecie być absolutnie pewni Jego wierności i miłosierdzia. – zakończył.

Po zakończeniu liturgii przed świątynią uczestnicy dożynek mogli skosztować  przygotowanych przez gospodarzy tegorocznych plonów ziemi.

Parafia św. Wojciecha w Krzepczowie erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego 8 sierpnia 1526 roku należy do dekanatu Bełchatowskiego. Świątynia wybudowana w stylu barokowym w latach 1720 – 1750. Konsekracja kościoła odbyła się 26 lipca 1903 roku przez biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego.

Galeria zdjęć