Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 1655
Abp Ryś: kim jest człowiek, który tu przychodzi?  - konsekracja Świątyni w Teodorach

„Zrobiliście bardzo dużo budując ten kościół i przygotowując go do tego dnia, aby oddać go w pełni Panu Bogu, ale Jezus już pokazuje następny etap i mówi że to miejsce jest bardzo ważne, ale ważniejsze jest to, kim jest człowiek który tu przychodzi”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas konsekracji Świątyni w Teodorach.

W pierwszą sobotę sierpnia 2020 r. w parafii p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Teodorach miała miejsce uroczystość dedykacji świątyni i ołtarza. Głównym konsekratorem był Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, a współkonsekratorami ks. Jacek Grzesiak– proboszcz parafii oraz ks. Jarosław Wojtal– dziekan Dekanatu Łaskiego.

We wstępie ks. Jacek Grzesiak zwrócił się z prośbą do Księdza Arcybiskupa o konsekrowanie Świątyni, a także o złożenie relikwii św. Franciszka i św. Klary w ołtarzu.

„Zrobiliście bardzo dużo budując ten kościół i przygotowując go do tego dnia, aby oddać go w pełni Panu Bogu, ale Jezus już pokazuje następny etap i mówi że to miejsce jest bardzo ważne, ale ważniejsze jest to, kim jest człowiek który tu przychodzi”- mówił w homilii wygłoszonej do zgromadzonych na uroczystości Ksiądz Arcybiskup.

Dalej Abp Ryś podkreślał, że ważne jest miejsce gdzie się człowiek modli, ale ważniejsze jest to, kim jest ten który się modli. „Ważne jest czy człowiek, który przychodzi do świątyni modli się w duchu  i w prawdzie. Co to znaczy modlić się w duchu? To znaczy, że należy się poddać tej modlitwie, którą w człowieku wzbudza Duch Św.”

Dalej Metropolita Łódzki dodał także za św. Franciszkiem, że modlić się w duchu i w prawdzie to znaczy modlić się z czystym serce i z czystym sumieniem. „Takich ludzi Bóg chce mieć w swojej świątyni, którzy są z czystym sercem i z czystym sumieniem. Przychodźcie tu do tego miejsca i dajcie się szukać Bogu, który chce was wciągnąć do tej świątyni. Jednocześnie Bóg oczekuje, że wchodzicie tu jako ci, którzy starają się o czystość serca i czystość sumienia”- podkreślił Metropolita Łódzki.

Po zakończeniu homilii i wyznaniu wiary, zebrani odśpiewali litanię do wszystkich świętych, po której metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną i olejem krzyżma namaścił ołtarz, a współkonsekratorzy także ściany kościoła. Następnie na ołtarzu zostało spalone kadzidło i okadzony ołtarz jak i cały kościół. Ostatnim elementem konsekracji, było zapalenie świec na ołtarzu i Zacheuszkach zawieszonych na ścianach świątyni, oraz zapalenie świateł. Tak zakończył się obrzęd konsekracji kościoła.

Przed błogosławieństwem został podpisany dokument upamiętniający ten ważny dzień dla parafii. Podpisy swoje złożyli: Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, dziekan Dekanatu Łódzkiego ks. Jarosław Wojtal, ks. proboszcz Jacek Grzesiak, a także przedstawiciele parafian.