Autor: Archidiecezja Łódzka
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę 2020

„Matura jest ważna, ale być może w życiu przyjdzie na was poważniejszy egzamin z tego, co pojęliście z prawdy”- mówił na Jasnej Górze Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Tradycją w Kościele łódzkim jest, że we Wtorek Wielkanocny maturzyści Archidiecezji Łódzkiej pielgrzymują do Matki Bożej na Jasną Górę, aby prosić ją o wstawiennictw i aby zawierzyć swoje egzaminy i swoje życie. W tym roku z racji panującej pandemii i zakazów jakie panowały w okresie Wielkanocnym, przedstawiciele łódzkich maturzystów przyjechali do Pani Jasnogórskiej w pierwszy piątek czerwca. Mszy Św. przewodniczył Metropolita Łódzki.

W swoim słowie mówił do młodych, że w życiu mogą przyjść dużo poważniejsze egzaminy niż matura. „Matura jest ważna, ale być może w życiu przyjdzie na was poważniejszy egzamin z tego co pojęliście z prawdy i ile ona dla was znaczy. Nie chodzi tylko o to, aby się prawdy nauczyć, ale ważne jest, aby trwać w tej prawdzie.”

Dalej Ksiądz Arcybiskup mówił, że my trwamy w prawdzie dlatego, że ona nas zawsze odsyła poza siebie do osoby Jezusa Chrystusa i zawsze nas odsyła do Boga. „Jak ktoś czyta Biblię to może powiedzieć, że ją zna, jak jest w ścisłej relacji z Jezusem Chrystusem. Jeśli nie jest w takiej relacji, to może znać ten tekst z przypisami, ale nie oznacza, że wie co to jest Biblia. Prawda ostatecznie cię odsyła do Boga osobowego”- mówił Abp Ryś.

Na koniec homilii Metropolita Łódzki życzył młodym zdania wszystkich egzaminów, począwszy od tego maturalnego. „Ni łudźcie się, że to jest ostatni egzamin i że najważniejszy. Będą ważniejsze i trudniejsze i nie na oceny, ale póki co, zdajcie tę maturę, a ja zapewniam was o modlitwie.”

Przed błogosławieństwem młodzież archidiecezji dokonała aktu zawierzenia Matce Bożej.