Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 3132
Bp Marczak do neoprezbitera: bądź zawsze solą dla ziemi i światłem dla świata – Święcenia Kapłańskie 2020
Udostępnij

Piąte i ostatnie Święcenia Kapłańskie – które z uwagi na pandemię koronawirusa zostały przeniesione w różnych świątyń na terenie Archidiecezji Łódzkiej – odbyły się dziś w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. To tam o godz. 18:00 Sakramentu Święceń w stopniu prezbitera diakonowi Mateuszowi Stolarczykowi udzielił ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. Wybór Piotrkowa Trybunalskiego na udzielenie tego sakramentu nie był przypadkowy, gdyż to właśnie stamtąd pochodzi kandydat do święceń.

W homilii, która poprzedzona została przedstawieniem kandydata przez wicerektora WSD – ks. Jacka Kacprzaka, ksiądz biskup zwracając się do kandydata to święceń  powiedział  - drogi Mateuszu przed kilku laty zdecydowałeś się iść za Jezusem jako za swoim Mistrzem. Spotkaliśmy się na tej drodze. Wspólnota Kościoła rozpoznała w tobie to powołanie i w imieniu Jezusa posyła cię z misją do świata tego bliskiego i tego dalekiego, tego przyjaznego i tego wrogiego. Bądź więc zawsze solą dla ziemi i światłem dla świata! Nigdy nie zgadzaj się na to, by sól w tobie wietrzała, a światło gasło. Bądź apostołem, który wypełni misję tobie zleconą! – tłumaczył biskup Marczak.

- Masz być jak sól, a sól nadaje smak! Sól chroni i zachowuje żywność od zepsucia. Jesteś powołany by tych, do których Bóg cię pośle trzymać z dala od wszelkich zagrożeń, czy zepsucia niszczącego i zatruwającego życie. Solą jest uczeń – który pomimo codziennych niepowodzeń powstaje odważnie z prochu swoich błędów, i każdego dnia dąży do dialogu i spotkania z innymi. – zauważył hierarcha.

- Masz być jak światło, które rozprasza ciemności i pozwala widzieć. Sam Jezus jest światłem, które rozproszyło ciemności, które – jak wiem – są jeszcze na świecie i w poszczególnych osobach. Uczeń Jezus jest światłem, kiedy potrafi żyć swoją wiarą wszędzie tam, gdzie Boża Opatrzność go postawi, bez względu na okoliczności i miejsca. Pamiętaj, że to nie jest twoje światło, ale światło Jezusa. Będziesz więc sługą, aby światło Jezusa dotarło do wszystkich. – podkreślił duchowny.

Po homilii miał miejsce właściwy obrzęd święceń kapłańskich.

Po modlitwie po komunii ksiądz biskup poinformował księdza neoprezbitera o nominacji na jego pierwszą parafię, w której rozpocznie swoją kapłańską posługę pod koniec sierpnia. Ksiądz Mateusz został mianowany przez metropolitę łódzkiego wikariuszem parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi w Łodzi.


Zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć