Abp Ryś: przeżyć 50 czy 60 lat w kapłaństwie to jest wielka łaska Boga - jubileusze kapłańskie w DKE

- Życzę wam, abyście zawsze widzieli trwałe ślady swojej pracy. Myślę, że każdemu zawsze zależy na tym, by widzieć to, za czym chodzi, o co się stara, czemu życie poświęca, że nie jest zmarnowane. Życzę, byście widzieli swych następców w gorliwości i w miłości - nawet jak bardzo dużo kosztuje! Byście widzieli, że nic z tego, co zrobiliście się nie zmarnowało! - mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

W kaplicy Domu Księży Emerytów w Łodzi swój jubileusz 60 lat kapłaństwa świętowali ks.: Józef Nykiel, ks. Stanisław Przybyłowski, ks. Stanisław Wasilewski i ks. Walenty Janas, a jubileusz 50 lat kapłaństwa obchodzili: ks. Antoni Głowa, ks. Władysław Łojan oraz ks. Roman Czermiński

W słowie skierowanym do jubilatów ale także do wszystkich mieszkańców DKE łódzki pasterz zauważył, że - wierność nie jest wcale czymś oczywistym, przeżyć 50 czy 60 lat w kapłaństwie, to jest wielka łaska Boga. Chcę powiedzieć wszystkim księżom, a w szczególności jubilatom - w imieniu całego naszego Kościoła - chcę wyrazić wam wielki szacunek, za tę wierność łasce kapłaństwa. Pan Bóg łaskaw, ale nikt z nas nie ma takiej pewności, że w wierności przeżyje te lata, które wyście przeżyli. – zaznaczył.

- Trzeba widzieć wasze jubileusze w perspektywie – rozpoczynającego się w grudniu - jubileuszu naszej diecezji. 50-latkowie – ich posługa to połowa historii tej diecezji, a 60-latkowie to więcej niż połowa historii tej diecezji. Bardzo wam dziękuję za wszystko, co robiliście i robicie w latach swojej posługi dla tego Kościoła. – podkreślił kaznodzieja.

Kończąc homilię metropolita łódzki odnosząc się do fragmentu dzisiejszej ewangelii zaapelował – także w tej wspólnocie - jeśli widzicie zło w postępowaniu moim, naszych księży czy naszych sióstr i braci w Kościele, to reagujcie w sposób konkretny odpowiedzialny, a nie tylko jakąś tam paplaniną. – zakończył.

Przed błogosławieństwem w imieniu jubilatów swoje podziękowanie wypowiedział ks. Antoni Głowa – były proboszcz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Łodzi – Wiskitnie oraz pw. N.M.P. Różańcowej w Łodzi – Stokach.

W 1960 roku Święcenia Kapłańskie przyjęli ks. Józef Grabarczyk, ks. Walenty Janas, ks. Władysław Pryca, ks. Stanisław Przybyłowski, ks. Edmund Suchorski, ks. Jerzy Świątek. W 1970 roku Święcenia Kapłańskie przyjęli ks. Roman Czermański, ks. Antoni Głowa, ks. Władysław Łojan oraz ks. Konrad Woźniak.