Wyświetleń: 2060
Księże Arcybiskupie: ad multos annos! – 40 lat sakry biskupiej arcybiskupa Władysława Ziółka

Dokładnie 40 lat temu – 4 maja 1980 roku w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki miały miejsce święcenia biskupie ówczesnego kanclerza łódzkiej kurii – ks. dra Władysława Ziółka. Głównym konsekratorem był ówczesny pasterz diecezji ksiądz biskup Józef Rozwadowski, a współkonsekratoram biskupi pomocniczy z Łodzi: biskup Jan Wawrzyniec Kulik i biskup Bohdan Bejze.

- Ksiądz arcybiskup 62 lata posługuje jako kapłan w tej diecezji, to jest ponad połowa historii tego Kościoła. To wszystko wielkie, co się stało przez 40 lat posługi biskupiej i ponad 60 lat posługi kapłańskiej, co będziemy opisywać, poznawać, odkrywać z latami, ksiądz arcybiskup łączy z taką niezwykła prostotą swojej pobożności i swojej modlitwy. Z taką wiernością temu, co w Kościele jest takie najbardziej zwyczajne i podstawowe – skromne - ale bez tego, nie dokonują się żadne wielkie przełomy! Za lekcje tego jak bardzo blisko siebie są prostota, zwyczajność, wierność temu, co zwykłe i niesłychane wielkie dzieła owocujące po latach – księdzu arcybiskupowi dziękujemy! Ad multom annos! – zakończył łódzki

Przed błogosławieństwem arcybiskup Grzegorz wręczył dostojnemu Jubilatowi prezent od Kościoła Łódzkiego, jakim jest zabytkowy krzyż pektoralny z relikwiami św. Grzegorza Wielkiego Papieża i św. Benedykta. – Ten pektorał ma ponad 200 lat i jest pektorałem jaki biskupi dawniej nosili, bo ma w sobie relikwie św. Grzegorza i św. Benedykta. W obu tych postaciach księdza arcybiskupa widzimy. Może dzisiaj bardziej jako Benedykta, który nas dzisiaj swoją mocą i modlitwą wspiera w sposób wyjątkowy. Tej modlitwie się polecamy i jesteśmy pewni tej modlitwy, która z Rudy szturmuje niebo we wszystkich intencjach naszego Kościoła. – mówił arcybiskup Grzegorz.

Dostojny Jubilat podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i obecność w świątyni na dzisiejszej uroczystości. – kiedy ma się świadomość, że słońce pochyliło się mocno ku zachodowi życia, takie wyrazy życzliwej pamięci są bezcennym darem. Jak więc nie odnosić się do słów, że Bóg jest dobry, skoro na moje stare lata dał mi takiego pasterza pod okiem którego mogę te lata spokojnie przezywać. Niech Bóg będzie za to uwielbiony! – mówił arcybiskup Władysław.

Z uwagi na obostrzenia związane z koronawirusem covid19 w liturgii katedralnej jednorazowo może wziąć udział nie więcej niż 100 osób, stąd uroczystości jubileuszowe były transmitowane on-line na stronie Archidiecezji Łódzkiej oraz na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.