Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2162
Abp Ryś: Pustynia jest miejscem spotkania Boga z nami! - Rekolekcje dla Łodzi 2020 #1

- Po co rekolekcje? Po to, by dać się Panu znęcić – pociągnąć na pustynię młodości, do samego środka Pieśni nad pieśniami, do doświadczenia miłości. To jest możliwe pomimo wszystkich moich grzechów, jakie są pomiędzy mną, a tamtym momentem w moim życiu. To jest możliwe, przez sam środek tej pamięci o moich grzechach, Bóg mnie przeprowadzi do nadziei. – mówił arcybiskup Grzegorz.

Nabożeństwem Gorzkich Żali rozpoczęły się tegoroczne Rekolekcje dla Łodzi, którym w swojej domowej kaplicy przewodniczy ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Nauki rekolekcyjne oparte są o tekst tegorocznego orędzia Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post.

W pierwszym spotkaniu rekolekcyjnym łódzki pasterz posługując się fragmentem z Księgi Ozeasza  (Oz. 2. 13-18) zauważył, że - pustynia jest miejscem, do której Bóg zaprasza, a nie na nią skazuje. Wtedy ona też nie jest pustkowiem. Pustkowiem może być kwarantanna. Pustkowiem może być izolacja, ale pustynia nie jest pustkowiem. Pustynia jest miejscem spotkania. Jest miejscem ogołocenia - usłyszeliśmy w tym fragmencie Ozeasza - usunę całą jej radość, jej święto, jej nów, jej szabat i każde jej zebranie, spustoszę jej winnicę jej figowiec! To jest tekst o tym, że coś zostało nam zabrane, ale nie przez Boga, ale przez epidemię. Bóg nie zabiera nam rzeczy, które są dla nas ważne. Bóg na pustyni nie chce z nami rozmawiać o rzeczach, ale o naszej wzajemnej relacji, ale o nas – o Nim i o nas! – podkreślił arcybiskup.

- Nie jesteśmy panami ani czasów, ani sposobów. Pan wybiera czas i sposób. Złudzeniem jest to, że my decydujemy o wszystkim. Pewnie jest tak, że wszyscy czujemy się wyrzuceni nawet skazani na pustynię. Każdy z nas zasadniczo żyje w jakiejś izolacji. Są tacy którzy żyją w kwarantannie. Są tacy, którzy żyją w szpitalach. To jest pustynia, bo zasadniczo wiele form rozrywki do jakich nawykliśmy są przed nami zamknięte. Siedzimy w czterech ścianach swoich mieszkań, nie ma zgromadzeń liturgicznych. Mogłoby się  wydawać, że zostaliśmy wysłani na pustynię i nie pytani o zdanie, ale to jest nieprawda, bo kwarantanna czy izolacja nie stają się automatycznie pustynią, a już na pewno nie stają się taką pustynią, o której Bóg mówi przez Ozeasza. Na kwarantannę, na izolację skazuje nas epidemia, a Bóg nie skazuje nas na pustynię, ale Bóg nas na pustynię zaprasza. Wejście na pustynię wymaga zgody i działania z naszej strony. – dodał arcybiskup Grzegorz.

Jutro drugi dzień Rekolekcji dla Łodzi. Spotkanie rekolekcyjne poprzedzone Mszą Świętą o godz. 18:30 będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka oraz na stronie www. archidiecezja.lodz.pl