Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 3726
Abp Ryś podczas Admissio: Jezus przekazał władzę święceń tym, którzy przeszli przez doświadczenie grzechu i rozgrzeszenia!

- Wiesz, że jesteś grzesznikiem? Czy masz doświadczenie, że ci wybaczono? Czytajcie ewangelie wielkanocne, one wszystkie są o tym, że Jezus przekazał władzę święceń tym ludziom, którzy przeszli przez doświadczenie grzechu i rozgrzeszenia - przebaczenia. To przebaczenie tak naprawdę osiąga swoja pełnię, gdy wiesz, że coś jest zlecone. Dokąd nie ma misji, nie ma przebaczenia! – mówił abp Ryś.

W wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi włączył do grona kandydatów do przyjęcia święceń diakonatu i kapłaństwa trzech alumnów z Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, które od wakacji ma swoją siedzibę w Łodzi.

- To jest pierwsza z posług, którą przeżywamy w ramach tzw. Seminarium 35+ - mówił ks. dr hab. Sławomir Szczyrba. - Dziś przeżywamy Admissio trzech naszych alumnów, którzy są klerykami tego seminarium. Należy jasno podkreślić, że jesteśmy w zasobach seminarium diecezjalnego, ale – to paradoks i pewne novum - że możemy dziś zaprosić mieszańców tego diecezjalnego seminarium do wspólnej modlitwy. – dodał rektor Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

W słowie skierowanym do przyszłych duchownych łódzki pasterz powiedział miedzy innymi – jeśli od Jezusa otrzymujesz misję, to możesz być pewny, że On cię rozgrzeszył! Bóg nie rozgrzesza w ten sposób, że mówi tak: masz odpuszczone, ale nie chcę cię więcej widzieć. Idź do domku, posiedź sobie, uruchom sobie google i poszukaj sobie czegoś tam i nie narzucaj mi się! Bóg w ten sposób nie wybacza. On jak wybacza, to mówi – tam jest Kościół, który na ciebie czeka. Tam są ludzie, którym jesteś potrzebny, a tu jest łaska, która jest dla ciebie wyposażeniem. Misja jest dowodem na to, że ci wybaczono. – podkreślił arcybiskup.

W obrzędzie kandydatury swoją gotowość do przyjęcia – w określonym przez Kościół czasie – święceń diakonatu i kapłaństwa wyraziło trzech kleryków: kl. Zbigniew Kądziołka z Diecezji Rzeszowskiej, kl. Roman Jaguś i kl. Łukasz Kołodziej z Archidiecezji Łódzkiej.

- Admissio to jest wprowadzenie na drogę diakonatu i kapłaństwa – to jest dla mnie bardzo głębokie przeżycie, bo człowiek decyduje się na drogę służenia Chrystusowi i ludziom. Kapłaństwo jest dla mnie drogą krzyża, wejściem w krzyż i zmartwychwstanie -  tłumaczy kl. Zbigniewa Kądziołka.

- Dzisiejszy obrzęd jest dla mnie kolejnym wyzwaniem. W ubiegłym roku był lektorat i akolita. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie łatwo, ale mam nadzieję, że jakoś podołam temu wyzwaniu z modlitwą i przy pomocy przełożonych. – dodaje Łukasz Kołodziej.

- Dla mnie ta uroczystość jest kolejnym etapem na drodze mojego powołania. Jest to wejście na drogę publicznego otwarcia się na posługę jaką jest diakonat i prezbiterat. – zauważa Roman Jaguś.

Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń -  Seminarium 35+ - przygotowuje do stanu duchownego kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia. Zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2014 r. Po święceniach diakonatu klerycy wracają do swoich rodzinnych diecezji, z której zostali delegowani przez biskupów ordynariuszy.

Od czerwca 2014 do września 2019 Seminarium miało ono swoją siedzibę w Krakowie. Od września 2019 uczelnia mieści się w budynku przy Archikatedrze Łódzkiej. W tym samym gmachu ma swoją siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.

Galeria zdjęć